hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne revizyon çalışmaları

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde bir yıl geride kaldı. Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile sistemin aksayan yönleri olup olmadığı üzerinde yapılan çalışma tamamlandı. Peki sistem revizyonu için öne çıkan formüller neler?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AK Parti, 1 yılı geride bırakan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde ‘uyum düzenlemelerine’ hazırlanıyor. CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre, yapılacak rötuşlar sistemin özüne dokunmayacak. Yani bir anayasa değişikliği olmayacak. Öncelikle uygulamadan kaynaklı sorunlar giderilecek.

  "Nöbetçi Bakan Uygulaması"

  Bunun ilk adımı ise Meclis tatile girmeden hayata geçti. Milletvekillerinin bakanlara ulaşmasını kolaylaştırmak için eski sistemde de var olan “Nöbetçi Bakan Uygulaması” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla tekrar devreye girdi. Eski sistemde de uygulanan nöbetçi bakan Meclis’teki ilgili yasalara ve vekillerden gelen taleplere göre genel kurulun çalıştığı günlerde Meclis’te olacak. Bu durum hem milletvekillerinin görüşme sürecini kısaltacak hem bakanın iş yükünü azaltacak.

  Müsteşarlık makamının yeniden gündemde

  Düşünülen bir diğer değişiklik ise bakanların belirli aralıklarla Meclis'e bilgi vermesi. Eğer hayata geçerse bakanın veya vekillerin talebi üzerine bakanlar haftada ya da iki haftada bir alanlarıyla ilgili Genel Kurul’da konuşacak. Edinilen bilgilere göre, bakanın veya bakan yardımcılarının birçok konuya bölünmesi nedeniyle bakanlıklara tüm meselelere hakim bir ismin görevlendirilmesi gündeme geldi. Bu nedenle geçmişte var olan yeni sistem ile kaldırılan müsteşarlık makamının yeniden gündeme getirilmesi üzerinde durulduğu öğrenildi. Bunun için de anayasal bir düzenlemeye gerek olmadığı belirtiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sisteme uygun içtüzük

  Bir diğer başlık ise yeni sisteme uygun bir içtüzük. Bunun için uyum değişiklikleri yerine içtüzüğün sıfırdan yazılması düşünülüyor. Edinilen bilgilere göre, bu kapsamda komisyonların güçlendirilmesi, sadece önüne gelen teklifi görüşüp çalışmalarını bitirmesi değil sürekli faal olarak çalışması ve kanun tekliflerinin buralarda oluşması üzerinde duruluyor.

  Meclis’teki yasama kalitesini arttırmaya yönelik de bir düzenleme gündemde. Bu büronun milletvekili kanun teklifini hazırlarken danışması haline uzmanlarca hizmet verilmesi amacı ile kurulacağı, kanunların ne getirip götürdüğü gibi etki analizi konusunda da çalışma yapacağı ifade ediliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow