hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Danıştay'dan dikkat çekici taksi kararı

  Danıştay, taksilere 7/24 çalışacak şekilde iç kamera sistemi takılmasına dair Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararlarını hukuka uygun buldu. Karar hem kamu düzeni ve güvenliğinin korunması hem de şoför ve yolcu güvenliğinin sağlanmasının amaçlıyor. Detaylar CNN TÜRK muhabiri Buse Deviren ve kameraman Ümit Sertabiboğlu'nun haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "İÇ KAMERA ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL DEĞİL"

  Danıştay hukuka uygun buldu, artık taksilerin tamamında ses ve görüntü alan kameralar yer alacak.

  Taksiler içeresinde yer alan ve 7/24 hem görüntü hem ses kaydı alan kameralarla ilgili Danıştay son noktayı koydu. "Taksilerin içeresinde yer alan kameraların özel hayatı ihlal ettiğinden hukuken söz edilemez" dedi. Kamera zorunluluğunun getirmesindeki temel amaç ise yolcu ve şoför güvenliğini sağlamak.

  İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Veli Atar, konuya ilişkin CNN TÜRK'e şu açıklamaları yaptı:

  Danıştay'ın aldığı karar ile ticari taksilerde, minibüslerde, otobüslerde 7/24 hem ses hem görüntü zorunluluğu getirildi. Doğru bir karar çünkü neticede burada yolcu ve şoför güvenliği ön planda tutuluyor. Şoför esnafımızın da güvenliği bizim için çok önemli. Yıl sonuna kadar bütün araçlarımızda olacak. Biliyorsunuz İstanbul'da 18 bin 395 ticari taksi var. Bunların yaklaşık 15 binine takılı. Geri kalanına da takılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ALINAN SES VE GÖRÜNTÜ KAYDI NE KADAR SÜRE KAYIT ALTINDA TUTULACAK?

  Kimse istediği zaman bu kayıtları izleyemez. Adli bir vaka olur, savcılık bunu talep ediyor. Bunu da belediyeden talep ediyor. Belediyenin denetim birimlerince bu datalar tutuluyor. Yaklaşık bir süre verilmiyor, tahmin ediyorum 1 hafta süre bu kayıtlar kalıyor. Bir anlaşmazlık olursa alınacak ses ve görüntü kayıtları aydınlatıcı olacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow