hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  DASK zararları karşılıyor mu?

  Deprem felaketinde on birlerce kişi hayatını kaybetti. Binlerce bina yıkıldı, birçok bina ağır hasar aldı. Bir yanda yaralar sarılırken diğer yanda depremzedeler zararlarını karşılamak için doğal afet sigortasına başvuru yapıyor. Peki şu ana kadar kaç kişi DASK'a başvurdu. Detayları CNN TÜRK muhabiri Emrah Çakmak ve kameraman Sercan Sever aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir yanda DASK'ın ödeyeceği tazminatı yetersiz bulanlar varken, diğer yanda otomatik yenilenmesi gereken DASK poliçesi yenilenmeyenler var.

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce bine yıkıldı. Binlercesi de ağır hasar aldı. Şimdi deprem bölgesinde yaralar sarılıyor.

  Doğal afet sigortası olanlar zararlarını karşılamak için başvuru yapıyor. Hasar dosyaları teker teker inceleniyor. Ancak bazı depremzedeler hasar tazminatını eksik almaktan şikayetçi oldu.

  Sigorta Acenteleri Birliği Başkanı Turusan Bağcı konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

  “Şu güne kadar 326 binden fazla hasar dosyası başvurusu var. Ödenen para 2 milyar lirayı geçmiş durumda. Ödenen para 2 milyar TL’yi aşmış durumda. Sigortanın konusu evin satış değeri değildir. Eviniz yıkıldı, arsa duruyor. Aynı arsaya aynı malzemeyle o evin tekrar yapım maliyeti sigortanın konusudur. Bu bedelin üstünde poliçe yaptırırsan buna aşkın poliçe hatta onu da alamazsınız. Maliyeti alabilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yenilenmeyen poliçelerin tamamı bankalardan kaynaklı. Burada aslında ‘Neden bankalar bunu takip etmiyor?’ sorusunun cevabı bankalar takibini yapmadıkları için yenilenmedi. Bunun için dava açma hakları mevcut.

  Poliçelerinizi lütfen kontrol edin. Bedelleri artırın. Poliçeleri inceleyin. Bazı poliçelerde deprem teminatı yok. Bunlara dikkat etmekte fayda var.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow