hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  DASK'ta yeni düzenleme yolda!

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye'de yaşanan yıkıcı depremler, DASK'ın önemini bir kez daha hatırlattı. Evini sigortalatmak isteyenlerin sayısı arttı. DASK ise zorunlu deprem sigortasında yeni bir değişikliğe hazırlanıyor. Peki o değişiklikler neler?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde DASK büyük bir rol üstlendi. Sigortalılık maliyetlerinde kasım ayında bazı değişiklikler yapıldı. Değişiklik ile birlikte ödenen hasar tutarlarında fark meydana geldi. Yeni düzenleme ile birlikte ise bu fark eşitlenecek. Fakat aradaki prim farkı devlet tarafından karşılanacak.

  Sigorta Uzmanı Özen Günerden konu ile ilgili olarak, “DASK grubu 24 milyar kadar deprem bölgesinde hasar ödedi. Yüzde 90'a yakında dosya tamamlanmış oldu. Metrekare kasım ayından önce 1508 lirayla çarpılıyordu. Kasım ayında yeni bir yasayla yüzde 100 arttırılarak 3016 liraya çıktı. Kasımdan sonra yapılan kişiler 100 metrekare bir evde 301 bin 600 liralık bir hasar alırken kasımdan önce yapılan poliçelerde ise 150 bin 800 lira gibi bir hasar ödemesiyle karşı karşıya kaldılar. Metrekare maliyetleri iki katına çıkacak 6 bin 32 lira olacak. Bir yıl boyunca bunu Hazine ve Maliye Bakanlığı üstleniyor. Dolayısıyla sigortalı benim kasımdaydı, mayıstaydı ek birim peşinde koşmayacak. Hasarın tamamını yeni uygulama ile yeni artış üzerinden alacak.” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow