DBP'li Aydeniz'in dokunulmazlığı

DBP'li Aydeniz'in dokunulmazlığı

Polise yumruk atan DBP Milletvekili Salihe Aydeniz’in yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin süreç mecliste devam ediyor. Karma komisyon Aydeniz gündemi ile perşembe günü toplanacak. Peki, süreç nasıl işleyecek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Demokratik Bölgeler Partisi Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezleke meclise ulaşmasının ardından karma komisyon perşembe günü Salihe Aydeniz gündemi ile toplanma kararı aldı.

12 Haziran’da İstanbul Kadıköy’de katıldığı gösteri yürüyüşünde polise yumruk atmasının ardından hakkında hazırlanan fezleke meclise ulaşır ulaşmaz komisyona havale edilmiş süreç başlamıştı. Perşembe günü ise karma komisyon alt komisyonun kurulmasına karar verecek. Hazırlık komisyonunda Aydeniz'e yönelik suçlamalar delillerle birlikte masaya yatırılacak, dosyanın detaylı incelemesi yapılacak. Komisyon Aydeniz'in savunmasını alacak.

DBP'li vekil savunmasını yüz yüze ya da yazılı olarak verebileceği gibi bir milletvekilinden de kendisini savunmasını isteyebilecek. Bu arada Aydeniz hakkında mecliste toplam 76 ayrı fezleke bulunuyor. 

Hazırlık komisyonundaki çalışmanın ardından hazırlanan rapor anayasa ve adalet komisyonu üyelerinden oluşan karma komisyona gönderilecek. Karma komisyon dosyayı inceleyecek ve yeniden savunma isteyebilecek. Dokunulmazlığın kaldırılması kararı, genel kurulda yapılacak oylamada kesinleşecek. Genel kurulda salt çoğunluk sağlanırsa dokunulmazlığı kaldırılacak ve yargılama süreci başlayabilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir aylık süresi bulunan komisyonun hızla hareket etmesi ve meclis tatile girmeden önce kararı kesinleştirmesi bekleniyor.

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

TÜRKİYE | SON DAKİKA