hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  DEAŞ'a "konsolosluk" operasyonu

  Hollanda'nın ardından 5 ülke daha İstanbul'daki başkonsolosluklarını "güvenlik" gerekçesiyle kapattı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, DEAŞ terör örgütünün Türkiye'de saldırı iddiaları yaydığını ve gözaltına alınan 5 kişinin tutuklandığını açıkladı. Ayrıntıları, CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hollanda Başkonsolosluğu'nun ardından sırasıyla Almanya, Fransa, Belçika, İsviçre, İngiltere. Başkonsolosluklar, güvenlik gerekçesiyle bir bir kapatıldı. Konuyla ilgili ayrıntıları değerlendiren CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, “Peki güvenlik gerekçesiyle yapılan operasyon ne? İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, İstanbul ve Kocaeli’de DEAŞ terör örgütüne yönelik başarılı bir operasyon gerçekleştirdi aslında ve 15 DEAŞ’lı terörist göz altına alındı” ifadelerini kullandı. Gözaltına alınan örgüt üyelerinden 5'i tutuklanarak cezaevine gönderildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise bu duruma yönelik yaptığı açıklamada, “Türkiye'ye karşı psikolojik bir harp yürütülmektedir” dedi.

  DEAŞa konsolosluk operasyonu

  Peki DEAŞ'ın kirli oyunu ne? Türkiye'nin turizmini mi hedef aldılar?

  Uludağ, 2022 yılı turist verilerinin açıklandığı süreçte, bir korku ikliminin yaratılmak istendiğini belirterek, “16 milyon 18 bin 726 turist, 2022 senesinde Türkiye’ye geldi ve rekor bir ziyaret var aslında. Nereden geldi bu turistler? Rusya, Almanya, İran, ABD ve İngiltere’den geldiler yani. Aslında turistler Türkiye’yi ve İstanbul’u güvenli buluyorlar. Şu anki aşamada baktığınız zaman bir korku empatisini yaymaya yönelik bir hamle gibi görünüyor zincirleme, peş peşe kararlar, ardı ardına alınan kararlar. 15 terörist yakalanmış çünkü zaten de DEAŞ terör örgütüne ait her hafta her ay düzenli operasyon yapılıyor çünkü Türkiye, hem yurt içinde hem yurtdışında de DEAŞ’la müthiş bir mücadele sergiliyor dolayısıyla bu operasyonların yapılması son derece normal” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow