Demirtaş, "aday ol" teklifini kabul etmedi

Demirtaş, "aday ol" teklifini kabul etmedi

Seçim tarihinin netleşmesinin ardından, siyasi partilerde çok yoğun aday mesaisi var. O adreslerden biri de HDP. İçinde bulundukları ittifakla muhalefetten ayrı aday çıkarma kararı alan HDP, cumhurbaşkanı adayı için Edirne'de tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'a gitti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP AYRI ADAY, DEMİRTAŞ ORTAK ADAY İSTİYOR

Aralarında HDP'nin de bulunduğu Emek Özgürlük İttifakı partileri geçtiğimiz günlerde toplantı yaparak kendi adayları ile seçime gideceklerini duyurmuş, kısa sürede adayın da açıklanacağını açıklamışlardı. Bu süreçte Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan dikkat çeken bir açıklama gelmiş, "Şimdi önümüzde 4 ay var. Ortak aday diyoruz. Yine herkes olmasın diye ne gerekiyorsa yapıyor" demişti.

"ADAY OL" TEKLİFİNİ KABUL ETMEDİ

HDP ile Demirtaş arasında fikir ayrılığını gün yüzüne çıkaran bu açıklamalardan sonra parti yönetiminden dikkat çeken bir adım geldi. HDP'den bir heyet Edirne Cezaevi'ne gidip Demirtaş'la görüştü. Görüşmede Demirtaş'a "cumhurbaşkanı adayı ol" talebi iletildi. HDP'den yapılan açıklamaya göre, Demirtaş o talebi kabul etmedi. Hukuki durumunun adaylık için uygun olmadığını ama partinin bu konuda yapacağı çalışmalara destek olacağını dile getirdi. Şimdi gözler Emek Özgürlük İttifakı'nın aday için kimi göstereceğine çevrildi.