hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Demirtaş: PKK kesinlikle silah bırakmalıdır

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK'yı tehdit olmaktan çıkarmanın yolunun müzakere olduğunu belirtip, "Buradan çağrı yapıyorum: PKK kesinlikte Türkiye'ye karşı silah bırakmalıdır. Bunu inanarak, yürekten söylüyorum laf olsun diye değil" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Habertürk TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. PKK'yı tehdit olmaktan çıkarmanın yolunun müzakere olduğunu belirten Demirtaş, "PKK'yı tehdit olmaktan çıkarmanın yolu müzakeredir. Bizim çağrımıza kalmış olsa sabah kalkar akşama kadar çağrı yaparım. Çağrıyla olacak iş değil. Partilerin yaptığı çağrı vicdan rahatlatmadır. Toplumu kandırmadır başka bir şey değil. Buradan çağrı yapıyorum: PKK kesinlikte Türkiye'ye karşı silah bırakmalıdır. İnanarak, yürekten söylüyorum laf olsun diye değil. Ama benim çağrım çözüm değil ki. Kim yaparsa bırakacak Abdullah Öcalan. O da hangi şartlarda yapacağını açıkladı. Dolmabahçe mutabakatı bunun içindi. KCK son açıklamasında bunu ifade ediyor" dedi. 

  AKP-CHP KOALİSYONU DAHA BÜYÜK OLASILIK OLARAK GÖRÜLÜYOR

  Koalisyon görüşmelerinde AKP ile CHP koalisyonun daha olası olduğunu söyleyen Demirtaş, "MHP tavrını açıkladı. Hükümet kurmayacaklarını ifade ettiler. Bize göre Türkiye bir hükümet kurmalı. Seçimde insanlar yanlış oy falan kullanmadılar. Tek başına iktidar olmak bazen iyidir, ama bu gibi durumlarda özellikle toplumun kamplaşma riski olduğu durumlarda siyasette kurulacak koalisyon toplumdaki kamplaşmayı eritebilir. Bizim üç temel ilkemiz var: Demokrasi, adalet ve barış. Türkiye'de bir hükümet kurulacaksa bu ilkelere azami uygun olsun istiyoruz. Şu anda AKP-CHP daha büyük olasılık olarak görülüyor. Koalisyon kurar ve HDP'nin bu ilkelerine temas eden bir programla çıkarlarsa böyle bir hükümetin çalışmasını kolaylaştırırız. AKP-MHP de buna dahil. Bizim düşmanlık yapma meşruiyetini sorgulama hakkımız yok" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow