Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda casusluk soruşturması

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda casusluk soruşturması

Deniz kuvvetlerinde, devletin gizli kalması gereken bilgilerini yabancı firmalara sızdırdığı iddiası ile gözaltına alınan 3'ü asker 4 şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 4 ismin bilgisayar ve telefonlarında yapılan incelemelerde güçlü delillere ulaşıldı. O deliller ise uzman bir komisyon tarafından incelendi. CNN TÜRK Muhabiri Mustafa Berber detayları aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Önce Savunma Sanayii Başkanlığı'nda. Ardından da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki devletin gizli kalması gereken belgelerini ele geçirdiği iddia edilen isimler yakalandı. Delilleri özel ekibin incelediği, deniz kuvvetlerindeki casusluk soruşturmasında 4 kişi tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, terörle mücadele şube müdürlüğü ekipleri harekte geçti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki projeleri ve devletin gizli kalması gereken bilgileri yabancı firmalara verdiği iddia edilen 3'ü asker 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan iki askerin emekli albay olduğu, birininse astsubay rütbesinde görevini sürdürdüğü tespit edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Soruşturmada hakkında gözaltı kararı verilen sivil ismin ise Savunma Sanayii Başkanlığı soruşturmasında da adı geçen şüphelilerden biri olduğu tespit edildi.

Gözaltı sırasında evde yapılan aramalarda ele geçirilen bilgisayar, telefon ve tabletlerde bilişim ekipleri kazıma işlemi yaptı. Elde edilen veriler, terörle mücadele ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli isimlerden oluşan komisyon tarafından incelendi. O delillerde 4 şüphelinin casusluk yaptığına dair güçlü belgelere, yazışmalara ulaşıldı.

Emniyet sorguları tamamlanan 4 isim savcılığa sevk edildi. Ardından da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.