hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Denizaltının kalbi"

  Türk Savunma Sanayii sektörü salgın döneminde de aldığı tedbirlerle çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar kapsamında denizaltıların kalbi olarak bilinen deniz altı bilgi dağıtım sisteminin altıncısı Havelsan tarafından üretildi. Üretim bandından çıkan sistem şimdi test aşamasında.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Havelsan, yeni tip denizaltı programı için tasarladığı denizaltı bilgi dağıtım sistemininin altıncı ürününü üretim bandından çıkartarak test hattına soktu.

  Denizaltıların kalbi olarak bilinen sistem yeni tip denizaltı programının 3 projesinden sadece biri. Daha önce yabancı firmalardan temin edilen sistem, veri akışını yedekli ve kesintisiz sağlayacak bölyece reis sınıfı denizaltılar daha emniyetli görev yapacak, harekat görevleri en etkin şekilde sekteye uğramadan gerçekleştirilecek.

  Geliştirilen sistemin TCG SelmanReis Denizaltısına monte edilmesi planlanıyor. Sistemin Preveze sınıfı denizaltılarında da kullanılması için geçen yıl başlanan çalışmalarsa sürüyor.

  4 denizaltı için üretilecek sistemin ilkinin fabrika kabul testlerinin alınan tedbirlerle bu yıl yapılması planlanıyor.

  Sistemde, sözleşme kapsamında yüzde 70 olarak belirlenen yerli katkı payı ise yüzde 75’e ulaşmış durumda.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Denizaltı bilgi dağıtım dağıtım sistemi, sadece Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki denizaltıların kalbi olarak değil yurtdışında da atıyor.

  Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan Agosta denizaltılarının modernizasyonunda da kullanılıyor. Kurulumu tamamlanan ilk sistem liman kabul testlerini ikinci sistemse fabrika kabul testlerini başarıyla geçti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow