Denizde dev tatbikat

Video: Denizde dev tatbikat

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı en kapsamlı tatbikatı için gün sayıyor. Üç denizde yüzün üzerinde savaş gemisiyle düzenlenecek Mavi Vatan Tatbikatı 27 Şubat'ta başlayacak.

Donanmanın tüm vurucu güçleri denize açılıyor. Hava ve Kara Kuvvetleri desteğiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı tatbikatı Mavi Vatan Tatbikatına 27 Şubat'ta başlayacak. 

Gölcük ve Aksaz Ana Deniz Üslerinden fırkateynler ve korvetler tam savaş yüküyle Ege ve Akdeniz'e açılacak. Tatbikatta gerçek mermi ve mühimmatlar kullanılacak. 

Aralarında denizaltılar, Milgem Korvetleri ve çıkarma gemilerinin de olduğu tam 102 savaş gemisi Mavi Vatan'da görev yapacak. 

Kuvvet Komutanlığı tüm güçlerini bu dev savaş provası ve eğitimine dahil etti. 

Bu kapsamda deniz hava araçları, karakol uçakları, insansız hava araçları ve deniz helikopterlerinin yanı sıra 15 kıyı birliği de tatbikat gücüne eklendi. 

Tatbikat için hazırlanan milli gemilerimiz Mavi Vatan'da başlıklı videoda, "Mavi Vatan'da Güçlüyüz Anavatan'da güvendeyiz." mesajı vurgulandı. 

Denizde ilk kez milli mühimmatlar Cirit ve Umtas'la atışlar yapılacak. 

Kara Kuvvetleri'nden Atak helikopterleri Hava Kuvvetleri'nden de 20 savaş uçağı tatbikatta yer alacak.
Fırkateyn ve korvetler su üstündeki hedefleri vuracak, insansız hedef uçaklara gemilerden hava savunma füzeleri ateşlenecek, kara bombardımanı yapılacak.

Deniz Kuvvetlerinin seçkin birlikleri SAT ve SAS'lar ile deniz piyadeleri çıkarma harekatı düzenleyecek,, senaryo gereği düşman kara birliklerini teslim alacak. 

Tatbikatta deniz kuvvetlerinin envanterine katılan insansız hava aracı Bayraktar da kullanılacak. 
Deniz, hava ve kara güçlerinin koordinasyonu, ortak harekat yetenekleri denenecek.

8 Mart'a kadar gemiler 41 limanı ziyaret edecek. Tatbikatı seçkin gözlemci gününde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komuta kademesi savaş gemisinden takip edecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS