Denizin dibinde saklı tarih: Amphora

Denizin dibinde saklı tarih: Amphora

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Roma dönemine ait batan gemilerden çıkan ve Amphora olarak adlandırılan tarihi eserler, balıkçıklar tarafından restoranlara veriliyordu. Değeri binlerce lirayı bulan onlarca Amphora İstanbul kaçakçılık suçlarıyla mücadele şube müdürlüğünün operasyonu ile ele geçirildi. CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Yasin Kamaloğlu'nun haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlk bakışta bir testiyi andırsa da geçmişi yüzyıllarca yıl öncesine dayanıyor. Amphoralar, o tarihten bu yana denizin derinliklerindeydi. Rumeli Feneri'nde balıkçılar. Balık tutarken ağlarına işte bu eserler takıldı.

İstanbul kaçakçılık suçlarıyla mücadele şube müdürlüğü ekipleri. Yapılan incelemeler sonucu tarihi eserlerin çeşitli iş yerlerine verilerek. Sergilendiği bilgisine ulaştı.

Düzenlenen baskında restoran sahibi gözaltına alındı. Şüpheli, ifadesinde ise tarihi eser olduğunu bilmediğini söyledi. Restoran sahibi hakkında 2863 sayılı kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa muhalefetten işlem yapıldı.

Şüpheli ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 11 adet Amphora’ya ise polis ekiplerince el konuldu. Olaya ilişkin incelemeler sürüyor.

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber