Deprem bölgesi seçimde kime oy verdi?

Deprem bölgesi seçimde kime oy verdi?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2. tur sonuçlandı. Peki deprem bölgesinde hangi isim ne kadar oy aldı? İlk tura göre değişiklik var mı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2. tur tamamlandı. Deprem bölgesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olan destek ikinci turda arttı. 14 Mayıs seçimlerinde depremin vurduğu 11 ilden 8'i Cumhurbaşkanı Erdoğan'a oy verirken, 28 Mayıs seçimlerinde bu sayı 9'a yükseldi.

Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Adıyaman Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ, Kilis ve Hatay'da birinciliği Erdoğan aldı.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun birinci seçildiği tek şehir Adana oldu. İlk seçimde Kılıçdaroğlu’nun kazandığı 3 şehirden biri olan Hatay, bu sefer Erdoğan'ı seçti.

Erdoğan 2. turda, Kahramanmaraş'tan yüzde 75, Malatya'dan yüzde 71, Gaziantep'ten yüzde 62, Adıyaman'dan yüzde 68, Osmaniye'den yüzde 66, Şanlıurfa'dan yüzde 64, Elazığ'dan yüzde 70, Kilis'ten yüzde 69 ve Hatay’dan yüzde 50, 3 oy topladı.

Kılıçdaroğlu deprem bölgesinde Hatay ve Adana ‘da birinci geldi. Adana'dan yüzde 54, Diyarbakır’dan yüzde 71 oy aldı. Böylelikle 14 Mayıs’ta 3 şehirde kazanan Kılıçdaroğlu bu seçimde sadece 2 şehirde birinci geldi.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber