Depremde gökdelen tehlikesi

Depremde gökdelen tehlikesi

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Uzmanlar büyük Marmara depremi için uyarılarda bulunurken bir yanda da riskli yapıların dönüştürülmesi için çalışmalar hız kazandı. Büyük kentlerde ana yolların kenarlarındaki gökdelenler yıkılır mı? sorusuna uzmanlar, “Özellikle 2000 yılından önce yapılan gökdelenlere yıkılabilir” uyarısı yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yer kabuğunda sarsıntı durmuyor. Ardı ardına artçı sarsıntılar meydana geliyor. Fay hatlarındaki hareketlilik devam ederken uzmanlar büyük Marmara depremi için uyarılarını sürdürüyor.

Deprem felaketinin ardından İstanbul’da binalarda depreme dayanıklılık testleri yaptıranların sayısı arttı. Büyük bir felakette sadece binalar zarar görmüyor, tahliye yolları da oldukça önemli.

İstanbul’un gökdelenleri Avrupa yakasında Levent, Mecidiyeköy ve Maslak semtlerinde Giderek Şişli Bomonti bölgesinde Anadolu yakasında ise, Kadıköy Kozyatağı Mahallesi’nde toplanıyor.

Marmara bölgesi Türkiye nüfusunun 5'te birini barındırıyor. Uzmanlara göre olası bir depremde Kahramanmaraş merkezli 11 ildeki depremlerde hayatını kaybedenlerden daha fazla olabileceğine dikkat çekiliyor.

Mimar Kentsel Dönüşüm Uzmanı Nihat Şen konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Beklenen bir İstanbul depremi var. Bunun ne zaman olacağını bilmiyoruz ama olacak. Hep söylediğimiz bir şey var. 2000 yılı öncesi yapılan binaların güvenlik olup olmadığının tespitlerinin yapılması gerektiğini söylüyoruz. Olası bir depremde ana arterlerin açık olması lazım. Özellikle alt geçit üst geçit ve gökdelenlerin gözden geçirilmesi lazım. Bu gökdelenlerin 2000 yılı öncesi yapılanların mutlaka kontrol edilmesi lazım. 2000 yılı öncesi yönetmelikle 2018 deprem yönetmeliğine göre yapılan yapı arasında fark var. İstanbul’da olası bir depremde hasarların minimuma indirilmesi için ve Türkiye ekonomisininde sarsılmaması için olası bir depreme karşı bu tip binaların incelenmesi gerekiyor.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber