hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dernek başkanı Nizam Hışım'dan Beyoğlu önerileri

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Beyoğlu, İstanbul'un en canlı ve tarihi semtlerinden biri olarak bilinir. Ancak son yıllarda eski cazibesini yitirdiğini düşünenlerin sayısı da bir hayli fazla. Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği'nin bu konuda önerileri var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nostaljik tramvayı, pasajları, tarihi tüneli ve şehri tepeden gören Galata Kulesi... Atılan her adımda, bir tarihe dokunmaktır Beyoğlu. Ancak İstiklal Caddesi'ndeki uzun süren alt yapı çalışmasının da etkisiyle cazibesini yitirdiğini düşünenlerin sayısı hayli fazla. CNN TÜRK Muhabiri Özgür Deniz Kaya'ya konuşan Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Nizam Hışım, Taksim Meydanı'ndan başlayarak düzenleme yapılması gerektiği görüşünde. Hışım, "Taksim Meydanı, peyzajı olmayan bir meydan oldu. Burada yeşillik vardı, süs havuzları vardı, yaşam alanları vardı. Şu anda taşlarla yapıp üzerine 3-5 ağaç koymakla meydan olmuyor. Bunları kent mobilyalarıyla süsleyerek, havuzlarla yeniden dizayn edilmesinde yarar görüyorum" dedi.

  Nizam Hışım, yaya trafiğini aksatmadan, golf araçlarıyla taşıma öngören bir proje de önerdi. Hışım "Taksim'den Tünel arasında ring seferi yapacak ve bunları istedikleri yerlerde bırakacak, istedikleri yerlerden alacak, hayatını kolaylaştıracak. Doğaya, çevreye zarar vermeyecek ve yaya trafiğini aksatmayacak bir golf aracıyla gelecek olan yaşlı ve engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir proje" şeklinde konuştu.

  Ve bir diğer proje yürüyen merdiven. Hayata geçerse, Taksim'den yürüyen merdivenle deniz kenarına ulaşmak da kolaylaşacak. Nizam Hışım, "Kazancı Yokuşu'nda bir yürüyen merdiven projemiz var. Bu yürüyen merdivenle, direkt 2 dakikada Kabataş’a, Kabataş’tan da Taksim'e çıkacak olan bir projemiz vardır ki bu dünyada ilk olacaktır. Yürüyen merdiven projemizi uygularlarsa, denizle Taksim'i birleştirmiş olacağız. Tüm belediye başkanları, yeni seçilen belediye başkanlarımız, 'Derneklerle beraber proje üreteceğiz' söyleminde bulundular. Buyursunlar, gelsinler. Beyoğlu’nu daha üst tabakaya çıkarmak için bu projelerimizi paylaşalım" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dernek başkanı Nizam Hışım, sokak müzisyenlerinin istedikleri yerde değil, yaya trafiğini aksatmadan belirlenen noktalarda müziklerini icra etmeleri için de öneride bulundu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow