Destek paketinden kimler faydalanabilecek?

Destek paketinden kimler faydalanabilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilave istihdam sağlayanlara yönelik teşvik paketi geleceğini duyurmuştu. O paket devreye girdi. Peki kime, nasıl teşvikler verilecek? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İLAVE İSTİHDAMA TEŞVİK VERİLECEK

"Her yeni istihdam için 100 bin liraya kadar kredi garanti fonu kefaleti ile krediye erişim imkanı sağlıyoruz. Yeni istihdam yapacak işletmelere faizsiz kredi imkanı sunmuş olacağız." Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sözlerle duyurmuştu. O ilave istihdam destek paketi devreye girdi.

13 BİN FİRMANIN FAYDALANMASI SAĞLANACAK

İlave istihdama destek paketi ile 50 kişinin altında çalışan olan firmalara, istihdama kattıkları her yeni sigortalı çalışan için azami 100 bin TL kredi garanti fonu kefaleti ile krediye erişim imkanı sağlanacak. Paketten faydalanmak isteyen işletmelerin 12 ay boyunca ödediği SGK işçi ve işveren payları, İŞKUR aracılığıyla kredi taksit faizlerinden düşülecek. Böylece yeni istihdam yaratan işletmelerimize faizsiz kredi imkanı sunulmuş olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

55 BİN YENİ İSTİHDAMIN ÖNÜ AÇILIYOR

Kısa sürede 13 bin firmanın bu krediden faydalanmaları sağlanarak 55 bin yeni istihdamın önü açılacak. Bu proje tamamlandığında 125 binin üzerinde ilave istihdam rakamına ulaşılacağı öngörülüyor.

KREDİ ÜST LİMİTİ 500 BİN TL

5 kamu bankası aracılığıyla kullandırılacak kredinin ilk 6 ayında anapara ödemesi, ilk 12 ayında faiz ödemesi olmadan toplam 24 ay vade sağlanıyor. İşletmeler her bir ilave istihdam için 100 bin TL olmak üzere en çok 500 bin TL kredi kullanabiliyor.

2 YENİ TEŞVİK PAKETİ DEVREDE

İkinci paket ise imalata dayalı ithal ikamesi destek paketi. Bu kapsamında uzun vadeli kredi imkanı oluşturarak üretimi ve ihracatı önceleyen yatırımları desteklenecek. Aralarında kamu ve özel bankaların yer aldığı 13 bankadan 24 aya kadar ödemesiz dönem dahil olmak üzere 120 aya kadar vade ile yatırım kredisi imkanı sağlanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KOBİ'lerin 38 milyon TL ye kadar kullanacakları yatırım kredilerine yüzde 90 oranında kefalet sağlanacak. Daha büyük ölçekli işletmelerin 294 milyon TL'ye kadar kullanacakları yatırım kredilerine de yüzde 85 oranında kefalet sağlanıyor.