hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Deterjan Pazarı’na müfettiş incelemesi

  Türkiye'nin günlerdir konuştuğu deterjanpazarı.com’un nitelikli dolandırıcılık yaptığı resmileşti. Ticaret Bakanlığı müfettiş incelmesinin ardından açıklama yaptı. Bakanlık Türk Ceza Kanunu’na dikkat çekti. Ve 8 bin kişiye 100 milyon üzerinde bir ödeme yapılması gerekirken yapılmadığı belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakanlık Türk Ceza Kanunu’na dikkat çekti. Firmanın "piramit satış sistemleri benzeri" bir faaliyette bulunduğu ve dolandırıcılık yaptığı sonucuna varıldığı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, şikayetlerin ardından harekete geçmiş, ve bakanlık müfettişleri konuyu yakın takibe almıştı.

  İncelemenin sonucunda 2022 yılında yaklaşık 10 bin kişi ile "banyo topu iş kolisi sözleşmesi" imzalandığı belirlendi. Bu kişilerin sözleşme süreleri doldu ve sözleşmedeki tüm şartları yerine getirdiler. Ancak buna rağmen yaklaşık 8 bin kişiye 100 milyon liranın üzerinde bir tutarda ödeme yapılması gerekirken, herhangi bir ödeme yapılmadığı tespit edildi.

  Peki, süreç nasıl başlamıştı? deterjanpazarı.com'un fabrikası Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde kuruldu. Firmayla çalışmak isteyenlere "banyo temizlik yapım seti" adı altında birkaç malzeme 150 lira depozito karşılığında satıldı. Üyelerden bu ürünlerle evlerinde banyo topları yapmaları istendi. Bunun karşılığında da şirket her bir banyo topu için 10 lira ödemeyi vaat etti. Şirketle sözleşme yapanlar önceleri para alabilseler de sonrasında ödemelerin kesildiği şikayeti ile fabrikanın önünde toplandılar.

  Şikayetler artınca firmaya operasyon düzenlendi. Ve firma sahibi Süleyman Kocabaş'ın da aralarında bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alındı.

  Mali Suçları Araştırma Kurulu ve Ticaret Bakanlığı’nın raporlarında, sistemin ticari faaliyet kapsamında olmadığı vurgulandı. Ve bunun üzerine emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.


   
   
   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow