hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dezenformasyon yasası meclisten geçti

  Dezenformasyonla mücadele düzenlemesi, meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçuna 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sosyal medyada yalan haber yaymak suç sayılacak. Yalan haberle kamu düzeni ve barışını bozana 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Dezenformasyonla mücadeleyi amaçlayan yasa teklifi meclisten geçerek yasalaştı. Türk ceza kanuna ihdas edilen madde ile sosyal medyada yalan haber yaymak suç sayılacak. Yalan haberlerle kamu düzenini ve barışını bozanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu suç, örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenirse ceza yarı oranında artırılacak.

  Düzenleme ile internetten yayın yapanlar basın kanunu kapsamına alındı. Bu sayede haber siteleri artık resmi ilan alabilecek. Çalışanlarına da basın kartı verilebilecek. İnternet haber sitelerinde, bir içeriğin ilk kez sunulmaya başlandığı tarihin, her erişildiğinde değişmeyecek şekilde belirtilmesi de zorunlu oldu. Çocuklar ve gençler maruz kalmamaları gereken içeriklere karşı da korunacak. Bu konuda erişim sağlayıcılara ek sorumluluklar verildi. Çocukların cinsel istismarı, anayasal düzene karşı işlenen suçlar ve devlet sırlarına karşı suçlara ilişkin internet içeriklerini paylaşanlara ait bilgileri paylaşmayan sosyal ağ sağlayıcılarına, erişim engelinin yanı sıra reklam yasağı da uygulanacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow