hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dezenformasyonla mücadele kanun teklifi

  KAYNAKCNN TÜRK

  Sosyal medyaya düzenleme getiren dezenformasyonla mücadele kanun teklifinde artık sona yaklaşıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dezenformasyon yasası ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı. Cumhurbaşkanlığında çalışmaları tamamlanan düzenleme için mecliste bu hafta toplantı gerçekleştirilecek. Meclis çatısında gerçekleştirilecek toplantıya, AK Parti grup yönetimi ile hukukçu kurmaylar ve bazı MHP milletvekilleri de katılacak. Kanun teklifinde Avrupa Biriliği dijital hizmetler yasası esas alınacak. Son şeklinin verilmesi planlanan 60 maddelik yasa teklifi üç ana başlıktan oluşacak. Gerçek hayatta yasadışı olan internette de yasak olacak.

  Dijital platformlarda dezenformasyon önlenecek ve platformların algoritmalarının şeffaflığı artırılacak. Bir haberin yalan olup olmadığına ise adli makamlar karar verecek. Yalan haberlerle ilgili yargılamaların tüm illerde yürütülebilmesi için ihtisas mahkemeleri yaygınlaştırılacak.

  Yasayla büyük dijital platformlar ve arama motorları daha sıkı kurallara uymak durumunda kalacak. Reşit olmayanlar internet ortamında daha iyi korunacak. İnternet haberciliği, internet medyası ile ilgili bir düzenlemeye gidilecek. Diğer basın emekçilerinin sahip olduğu haklara internet medyası da sahip olacak. Teklifin haziran ayında meclis gündemine getirilmesi bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow