hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dikkat! Ev yapma hayali ile aldığınız yer "Tarla" çıkabilir!

  KAYNAKCNN TÜRK

  Son dönemde arsaya talep arttı ancak arsa dolandırıcılığına karşı dikkatli olmakta fayda var. Çünkü ev yapmak için alınan yerler tarla ya da bahçe çıkabiliyor. Peki alım aşamasında dolandırılmamak için neye dikkat etmek gerekiyor? CNN TÜRK ekibinden Hasret Kaya tüm detayları uzman konuğuna sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, ''Arsa alırken dikkat edilmesi gereken aslında basite indirgenmiş 7 tane madde ile bunu anlatmak istiyorum. Taşınmaz bilgileri, malik bilgileri ve sonra da tapu tescil bilgileri var. Bizim özellikle taşınma bilgileri sorgulamamız gerekiyor. Öncelikle talip olduğumuz yer, İstanbul'da Fatih bölgesinde olsun, niteliği kısmında arsa mı yazıyor? Tarla mı yazıyor? Düşünün ki size arsa sattığını söylüyor fakat burada tarla yazıyor veya bahçe yazıyor. Oradan bir kere yakalıyorsunuz. Diğer taraftan satılık arsanın ada, pafta ve parsel numarasına bakarak internette parsel sorgu sisteminden mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Yani siz ada parsel numarasını girdiğinizde, eğer orası İstanbul Fatih ve bulunduğu bölge çıkıyorsa ve metrekaresine baktığınızda 1252 metrekare çıkıyorsa 1. adımı geçtik.'' ifadelerini kullandı.

  İMARLI ARSA GERÇEKTEN İMARLI MI?

  Başaran, ''İmarlı arsa gerçekten imarlı mı? Eğer siz ev yapmak istiyorsunuz ve arsa alacaksınız fakat konut imarlı mı? Turizm imarlı mı? Sanayi imarlı mı? Bunu araştırmadan aldığınız taktirde istediğiniz konutu yapamazsınız. Araziler eğer imarlı ise o zaman arsa niteliği taşır. Eğer imarsız ise tarla niteliği taşır. Dolayısıyla tarlaya asla ev yapamazsınız. Eğer size bir tarla tapusu geldiyse düşünün ki üzerine hiçbir şekilde çivi bile çakılamaz. Belediyeden imar durum belgesini mutlaka istemeli vatandaş. '' dedi.

  YOLA VEYA KAMUYA TERK VAR MI?

  Başaran, ''İmar kanununa göre arazilerin %45'i terk edilmiş. Düşünün ki siz bir metre dönüm bir yer aldınız. Halbuki %45'i terk. Birçok kişi bu terk olayından haberi olmadığı için tapuda yazılan rakamın ona satıldığını düşünüyor. Bunun araştırmasını mutlaka yapsınlar. Çünkü yarısına yakını aslında terk edilmiş oluyor. Belediyeye giderek üzerinde şer var mı öğrenebiliyorsunuz.'' dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SATILIK ARSA HİSSELİ Mİ?

  Uzman Başaran, ''Hissesi eğer tam yazıyorsa sorun yok. Bir dönüm arsaya siz talip oldunuz ve tamamı size ait. Ama eğer hissliyse orada birçok rakam göreceksiniz. Sınırları belli olan ifrazı yapılmış olan tapular makbuldür. Hem arsa niteliği taşıyacak hem imarlı olacak ve aslında sıkıntısız yerleri almaya dikkat etmeleri gereken bir süreçteyiz.'' şeklinde konuştu.

  ARSA ÜZERİNDE KAÇAK YAPI VAR MI?

  Başaran, ''Düşünün ki internette gördünüz, orayla hiç temasa geçmeden talip oldunuz bir bakıyorsunuz kaçak yapı var üzerinde. Kaçak yapı her zaman fazlasıyla sıkıntılı. üzerindeki yapıyı boşaltmak, kararı aldırmak uzun bir süreç.'' dedi.

  ARSA ZEMİNİ SAĞLAM MI?

  Başaran, ''Düşünün ki ev yapıyorsunuz ama doğalgazı yok, elektriği yok, suyu yok. Yani su hattı geçmemiş, elektrik altyapısı gelmemiş. Özellikle yolu olmayan, ulaşımı bu konuda sıkıntılı olan yerlerle ilgili herhangi ir şekilde burayla ilgili yatırım yapmasınlar.'' ifadelerini kullandı.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow