Dinamitle keşfedilen mağara: Tulumtaş

Dinamitle keşfedilen mağara: Tulumtaş

Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Tulumtaş Mağarası hem ilginç keşfedilme hikayesi hem de yaşayan bir mağara olması nedeniyle ilgi görüyor.. Turizme kazandırmak için çalışmaların sürdüğü mağaranın mart ayında ziyarete açılması planlanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SARKITLAR VE DİKİTLER OLUŞMAYA DEVAM EDİYOR

Su damlacıkları, sarkıtlar, dikit ve sütunlar... Görüntüler yaşayan mağara Tulumtaş'tan.

5 KİLOMETRELİK MAĞARANIN 1 KİLOMETRESİ GEZİLEBİLİYOR

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde 1992 yılında yol yapım çalışması sırasında patlatılan dinamit ile mağaranın girişi ortaya çıktı. Uzmanlar mağara içerisinde incelemeler yaptı ve mağaranın 5 milyon yıllık olduğu belirlendi. 5 kilometre uzunluğundaki mağarada bölüm bölüm incelemeler devam ediyor. Şimdilik yalnızca 1 kilometrelik kısmının ziyarete açılması planlanıyor. Yürüme bariyerleri oluşturulan mağaranın iç aydınlatması da fotoğraf severlerin ilgisini çekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"BÜYÜK İLGİ VAR, AÇILIŞI MART AYINDA YAPILACAK"

Gölbaşı Belediyesi mağarayı turizme kazandırmak için 2019 yılından bu yana yürüttüğü çalışmaları tamamlamak üzere. Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, "Açılışını yapmadığımız halde büyük ilgi var. Fotoğraf makineleriyle gelen vatandaşlarımız var. Hafta sonları çok gelenler oluyor. Açıldığı zaman burası Ankara'ya değer katacak" dedi.

Mağaranın ziyarete mart ayında açılması planlanıyor. Hem mağarayı görmek isteyenler hem de düğün fotoğrafı çektirmek isteyen çiftler, mağarayı ücretsiz ziyaret edebilecek.