Diplomaside beşli atak

Diplomaside beşli atak

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin ilişkilerini normalleştirdiği bölge ülkeleri ile ilişkilerde gelinen son durumu anlattı. Önümüzdeki dönemde atılacak adımlara dikkat çeken Çavuşoğlu’nun, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la İsrail'e gitmesi bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye’nin bir süredir ilişkilerini normalleştirdiği 5 bölge ülkesi arasında Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Mısır, Suudi Arabistan ve Ermenistan yer alıyor. Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu parti toplantılarında normalleşme adımlarını ve takvimini anlattı. Çavuşoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile ilişkilerde önemli yollar alındığını söyledi. Kaşıkçı davasının iadesi ve adli yardım mekanizmasının da ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında işletildiğini belirtti.

İsrail ile ilişkilerin geliştirilmesinde Filistin’in rahatsız olmadığını ifade etti. Çavuşoğlu, Filistin’den “Bu durum bizim de çıkarımıza olur” mesajı geldiğini vurguladı. Mevlüt Çavuşoğlu bu ay içinde İsrail’e gidecek. Çavuşoğlu’na Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da eşlik etmesi bekleniyor. Erdoğan’ın İsrail ziyaretinin ise bu geziden sonra planlanması bekleniyor.

Çavuşoğlu Ermenistan ile normalleşmede Antalya Diplomasi Forumunda Ermenistanlı mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin ilişkilere yeni boyut kazandırdığını söyledi. Ermenistan-Türkiye ilişkileri ise Azerbaycan’la koordine içinde yürüyor. Bakan Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile İstanbul’da iftar açacaklarını da söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber