hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dış cephede boyama kararı kimde?

  Eski bir apartmanın ya da sitenin tamamının dış cephesi tek kişinin istemesiyle boyatılabilir mi? Kararı kim verir? Rızası olmayan kat malikleri böyle bir durumda davacı olabilir mi? Bu soruların cevabını CNN TÜRK muhabiri Emel Telli uzmanına sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kimi pembe, kimi beyaz, kimi ise farklı renk istiyor. Ama kanunlar bu konuda net. "Apartmanı isteyen istediği renge boyatamaz" diyor.

  Peki, birisi değişik renkte boyayı böyle bir rıza almadan boyatırsa ne olur? Avukat Şeref Kısacık, "Dış cepheyi farklı bir renkte boyayacaksak bütün kat maliklerinin 5'de 4'ünün yazılı rızası gerekir. Değişik renkteki boyanın tekrar iptal edilmesini, eski rengiyle apartmanın boyanmasını hakimden isterler. Hakim de keşif yapar. Yeni boyanın sökülmesini, eski boyanın yeniden yapılmasını verdiği sürede emreder" dedi.

  6 katlı bir apartman giriş katında market var. Esnaf farklı bir renge boyatarak dikkat çekmek istiyor. Peki, bu durumda ne olması gerekiyor? Avukat Şeref Kısacık, "Eğer mimari projesinde orada dükkan olduğu ve değişik renkte boyaya imkan veren bir düzenleme varsa yapabilir" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu husus sadece farklı renk içinse geçerli. Eğer apartmanın badanaya ihtiyacı varsa bu kez durumlar değişiyor. Avukat Şeref Kısacık, "Boya ihtiyacı acil ve zorunlu ise atık binaya zarar veriyorsa, bir malik bile istese boyanın yapılması gerekir" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow