Diyanet İşleri Başkanı istismara ilişkin konuştu

Diyanet İşleri Başkanı istismara ilişkin konuştu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bir kişinin 6 yaşındaki evlilik adı altında uğradığı cinsel istismara ilişkin konuştu. "Bugün yasalarımızdaki evlilikte 18 yaş sınırı dinimizin istediği rüşd çağı bakımından da ideal bir uygulamadır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Evlilik yaşı 18'dir" dedi. Ergenlik yaşı ile evlilik yaşının karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Bir kişinin 6 yaşındaki evlilik adı altında uğradığı cinsel istismar gündemdeki yerini koruyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, olayın kamuoyuna yansıması ile birlikte, "Bireylerin rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz" demişti. Ali Erbaş yeni bir açıklama daha yaptı. "Genç kızlarımızın çocuk sayılabilecek kadar erken yaşlarda zorla evlendirildiği ve bu uygulamanın dine dayandırılmaya çalışıldığı esefle müşahede edilmektedir. Bu yaklaşımın ilmi ve dini bir temeli yoktur. Hayat hakkını, insanın onuruna uygun bir şekilde hayatını sürdürmesi hakkını gasp etmek ve özellikle çocukları istismar konusu yapmak asla kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Hürriyet Yazarı Hande Fırat'a konuşan Erbaş, "Bugün yasalarımızdaki evlilikte 18 yaş sınırı dinimizin istediği rüşd çağı bakımından da ideal bir uygulamadır" dedi. Ergenliğin biyolojik bir gelişim olduğunu, evlilikte arananın ise rüşd olduğunun altını çizdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber