Doğu Akdeniz'de enerji satrancı! "Haklarımızı koruma konusunda kararlıyız" | Video

Video: Doğu Akdeniz'de enerji satrancı! "Haklarımızı koruma konusunda kararlıyız" | Video

Avrupa Birliği Temsilcisi Josep Borell, Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye yönelik uygulanacak yaptırımlar konusunda anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. Bu karara Türkiye'den çok sert tepki geldi.

Avrupa Birliği Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine karşı tavır aldı. Karara Türkiye'den ardı ardına tepki geldi.

Türkiye hakları doğrultusunda Doğu Akdeniz'de çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa Birliği Temsilcisi Josep Borell, Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye yönelik uygulanacak yaptırımlar konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı "Türkiye'nin faaliyetlerini eleştirmek AB'nin haddine değildir" diyerek karara tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye ile Yunanistan arasında devam eden Doğu Akdeniz gerilimine ilişkin AB'nin tutumunu eleştirdi. Aksoy, "AB, Doğu Akdeniz’de çözüm arzu ediyorsa tarafsız davranmalı ve dürüst bir arabulucu olmalıdır" dedi.

Açıklamada, "AB'yi Yunanistan'ın hukuka aykırı taleplerine destek olmamaya davet ediyoruz. AB'nin yaptırım dili kararlılığımızı daha da artırıyor" ifadeleri yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Türkiye kara, hava ve denizdeki hak ve menfaatlerini koruma konusunda tam bir kararlılık içerisindedir" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinden altıntı yaparak "Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi “Kimsenin hak ve hukunda gözümüz yok ama kimseye de hakkımızı yedirtmeyiz” ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS