Donanmanın 'kalbinde' milli dönüşüm

Donanmanın 'kalbinde' milli dönüşüm

Türk donanmasının güvenli seyrüsefer ve operasyonel gücünün artırılması için Türk Savunma Sanayii milli yazılım platformları geliştirdi. Savaş gemilerinin "kalbi" olarak adlandırılan sistemle hem millilik oranı arttı hem de savaş gemileri son teknolojiyle donatıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk Savunma Sanayiinin geliştirdiği milli yazılım çözümleri Türk Silahlı Kuvvetlerinin her platformunda kullanılmak üzere yaygınlaştırılıyor.  Türk donanmasının kalbi de milli dönüşüm ve yüksek teknolojiyle donatılıyor.

Savaş gemileri güvenli seyrüsefer, operasyonel görevlerin kesintisiz yerine getirebilmesi için farklı sensör ve sistemlerle verilerin alınması ve ilgili birimlere iletilmesini sağlayan platformlara ihtiyaç duyuyor. Bu kapsamda, HAVELSAn tarafından bugüne kadar Türk donanması için “Komuta Kontrol Ve Savunma Teknolojileri” alanında ve “Gemi Veri Dağıtım Sistemi”nin de aralarında bulunduğu birçok milli çözüm geliştirildi.

HAVELSAN tarafından geliştirilen sistemde, veriler toplanarak alt sistemlerle hızlı ve doğru şekilde paylaşılıyor. Sistem sahip olduğu özelliklerle üstlendiği görev doğrultusunda geminin “kalbi” olarak görev yapıyor. Büyük, orta ve küçük ölçekli askeri gemiler için özel tasarlanan sistem sahip olduğu özellikleri ile birçok yerli ve yabancı geminin de verilerinin dağıtım sisteminde görev yapıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son olarak Türk Deniz Kuvvetlerinin faal platformu TCG kılıç hücumbotunda "Gemi Veri Dağıtım Sistemi" kurulum ve montajı da tamamlandı. Tüm testlerden başarıyla geçen sistem Türk donanmasına teslim edildi. Türk Deniz Kuvvetlerinin 46 platformu için tercih edilen ve 36 platform için teslimatı yapılan sistem, çok düşük arıza ve yüksek faaliyet oranıyla rakiplerini geride bırakıyor.