hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Donanma'ya yerli üretim gücü

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda MİLGEM projesiyle başladığı yerli üretim atağında bugüne kadar 37 savaş gemisi mavi sularla buluşturuldu. Gemilerdeki pek çok silah, atış sistemleri ve radarlar da Türkiye’de üretiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Gemi Projesi MİLGEM kapsamında üretilen TCG Heybeliada'nın envantere girdiği 2011 yılından bugüne kadar 37 yerli üretim savaş gemisi deniz kuvvetlerinin hizmetine sunuldu. Gemilerde kullanılan silahlarda yerlilik oranı da her geçen yıl artıyor.

  Yerli üretim gemiler 462 bin kilometrekarelik mavi vatanda, yani Türkiye’nin deniz sınırlarında görev yapıyor. MİLGEM projesi kapsamında, ada sınıfı 4 adet korvet üretildi. 2011, 2013, 2018 ve 2019 yıllarında göreve başlayan gemiler yerli üretimde en dikkat çeken platformlar oldu. Donanmadaki gemiler arasında, çıkarma gemileri TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar da yerini aldı.

  Sekiz yıl içerisinde deniz kuvvetleri komutanlığının envanterine 16 yeni karakol gemisi eklendi. Türkiye'nin milli imkanlarla ürettiği ilk denizaltı kurtarma gemisi TCG Alemdar da 2017 yılından beri mavi sularda görev yapıyor. Bir yandan üretilen gemiler kullanılırken diğer yandan da önemli projeler sürdürülüyor.

  Türkiye'nin en büyük gemisi olacak, havuzlu çıkarma gemisi TCG Anadolu ile birlikte, biri firkateyn, ikisi denizaltı olmak üzere toplam 6 savaş gemisi daha üretilecek. Sadece gemiler değil, içinde kullanılan silahlar, radar sistemleri de yerlileştiriliyor.

  Gemiler içerisinde, milli torpidolar, savunma torpidoları, güdümlü mermiler ve çeşitli silahlarla birlikte milli radar sistemleri yer alıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow