"Dört tel üzerinde çaldığımız bir sürü cambazlık var"

Video: "Dört tel üzerinde çaldığımız bir sürü cambazlık var"

Kemani Prof. Dr. Cihat Aşkın CNN TÜRK'te Sahne programının konuğuydu. Kemanıyla kulakların pasını silen Prof Dr. Cihat Aşkın düzenlemesini yaptığı Sarı Gelin Türküsü'yle de dinleyenleri mest etti.

Prof Dr. Cihat Aşkın, yaylı çalgılar ailesinin en küçük ve en yüksek tonda ses çıkaran üyesi olan kemanı şairane bir şekilde betimlerken, " 'Keman çalgıların şahıdır' derlerdi. Dört tel üzerinde çaldığımız bir sürü cambazlık var. O kadar güzel bir enstrüman ki, şekline baktığınız zaman kelebek ağacından yapılmış sırtı ve estetik açıdan uyumlanmış şekli ile çok güzel taşınabilir bir enstrüman." dedi.


DEDE EFENDİ... DELLALZADE... ZEKAİ DEDE...


Cihat Aşkın "Bütün burada yaşamış olan medeniyetler bizlere değişik kültürel izler bırakmışlar. Bu kültürel izlerin hepsini bence dünaynın ölçeklerinde dünyaya vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum ve benim müziğim de bunları yansıtıyor. Bach, Bethoven, Tchaikovsky, Mozart. Ben bunları çalabilirim, ama bunun yanında Dede Efendi, Dellalzade, Zekai Dede de benim ürünüm, Aşık Veysel, Karacaoğlan da benim ürünüm. Pir Sultan Abdal'da benim ürünüm.


400 yıldır bu enstrüman için dünyanın her tarafında çok değişik besteciler eserler üretmişler. Ben yurdumun değişik yörelerine yaptığım seyahatlerde kemanın çok değişik çalınış şekillerini görüyorum ve bundan çok büyük zevk alıyorum. Çünkü kemanın her yerde kullanılması benim için çok önemli.


"KEMANIN DİLİ DÜNYANIN TÜM DUVARLARINI DELİP GEÇER"


Benim için keman bir konuşmak, bir ifade aracı. Bir şarkı söylemek, duygularımı karşı tarafa en samimi yoldan aktarabilmek. Çünkü sözler malesef anlaşılamıyor. Dünyanın değişik dilleri var. Biz Türkçe konuştuğumuz zaman bizi anlamayabilirler. Ama ben keman çaldığım zaman ya da şarkı söylediğim zaman o dil dünyanın bütün duvalarını delip geçer. Direkt kalbe işler. Dolayısıyla keman da benim için böyle bir araç." ifadelerini kullandı." ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS