hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Duhok'ta düşen helikopterden PKK çıktı! Teröristleri kim taşıyordu, nereye gidiyorlardı?

  KAYNAKCNN TÜRK

  Kuzey Irak'ta bir helikopter düştü, 7 kişi hayatını kaybetti Türkiye açısından dikkat çeken unsursa o helikopterden PKK'ların çıkması oldu. Şimdi o helikoptere ilişkin merak edilen çok soru var. CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz Bayram, güvenlik kaynaklarından bu olaya ilişkin edindiği bilgileri aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PKK'LI SÖZDE YÖNETİCİLERİ TAŞIYORDU

  Kuzey Irak'ta iki gün önce bu helikopter düşürülmüştü. Ve bu noktada da Türkiye'nin ilgisini çeken husus aslında dikkat çekilen husus da içerisinden PKK'lıların olduğu bilgisiydi. Bu noktada da güvenlik kaynaklarından önemli bilgiler var. Özellikle patlama meydana geldiği için helikopterde, içerisinde mühimmat olabileceği bilgisi yer alıyor. Ve özellikle de helikopterin içinde yine üst düzey terör örgütü üyelerinin olduğu da ifade ediliyor.

  NEREYE GİDİYORLARDI?

  Bir toplantıya gidecekleri yönünde de bilgiler yer alıyor. Peki nereye gidiyorlardı? Bu noktada da özellikle helikopterin rotasının Süleymaniye olduğu belirtiliyor ve iki helikopter olduğu ancak birinin düştükten sonra diğerinin de rotasına devam ettiği yönünde de yine bilgiler yer alıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HELİKOPTERLER KİME AİT?

  Peki bu helikopterler kime aitti? Bu da önemli bir husus. Aslında burada özellikle şu an için net bir bilgi yok. Yani helikopterlerin kime ait olduğuna dair bir bilgi yok. Ancak bu noktada helikopter hangi şirkete aitti? Ya da hangi ülkeye aitti? Bu da merak uyandıran bir soru bu noktada.

  Duhokta düşen helikopterden PKK çıktı Teröristleri kim taşıyordu, nereye gidiyorlardı

  MİT VE TSK OPERASYONLARI SONRASI YÖNTEM DEĞİŞTİ

  Aslında tüm bu olayda merak edilen hususların yanı sıra bir de dikkat çeken bir husus var. O da şu ki özellikle PKK'nın kara yolculuklarında Türkiye'nin nokta operasyonları sebebiyle üst düzey kadrosunun etkisiz hale getirdiği için bir tedirginlik, bir şüphe uyandırıldığı. Bu noktada da özellikle bu tür üst düzey yöneticilerin helikoptere yöneldiği şeklinde bir aslında kanı var ortada. Yani şunu söyleyebiliriz ki kara yolculuklarında Türkiye'nin başarılı nokta operasyonları sebebiyle helikoptere yönelmiş olabilme fikri ortada. 

  Duhokta düşen helikopterden PKK çıktı Teröristleri kim taşıyordu, nereye gidiyorlardı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Özellikle de bu noktada merak edilen husus da bu eğitimler alındı mı? Yani bu noktada güvenlik kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre de "PKK'ya havacılık eğitimi verildi mi, verilmedi mi?" bu merak ediliyordu. Daha önce de bu yönde iddialar vardı. Bir kısım PKK'lıya özellikle havacılık eğitiminin verildiğine yönelik. İşte bu havacılık eğitimi verildi mi verilmedi mi ve helikopterler özellikle taşıdığı kişiler itibariyle üst düzey yöneticiler miydi? Tüm bunlarda aslında yoğunlaşılmış noktada merak edilen hususların başında.

  PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN: FRANSA OLDUĞUNU ÖNGÖRÜYORUZ

  Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın da yaşanan olayla ilgili CNN Türk canlı yayından çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Caşın şunları söyledi:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aslında helikopterin üretici firmasının Fransa olduğunu öngörüyoruz. Burada iki husus var. Birincisi şu; PKK terör örgütü üyeleri bu helikopterde ne arıyordu? Hem Avrupa Birliği, hem NATO'nun hem de müttefikimiz ABD'nin PKK'yı terör örgütü olarak deklare ettiğini dünyada bunu söylediklerini biliyoruz.

  Hayatlarının son toplantısı oldu. Bir şekilde orada bir daha toplantı yapamadılar, yapamaz olsunlar. Burada ben görevdeyken yine 90'lı yıllarda aynı Duhok'ta, yakın yerlerde iki ABD helikopterini, ABD savaş uçakları F-15'ler vurmuştu. Bunun da Irak helikopteri olduğunu söylemişlerdi ve düşen o helikopterlerin içerisinde Türk subayları da vardı. Sonra ABD özür diledi ve subaylarımız için tazminat verdiler.

  Duhokta düşen helikopterden PKK çıktı Teröristleri kim taşıyordu, nereye gidiyorlardı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ÇOK İLGİNÇTİR Kİ İÇİNDE IRAKLI PEŞMERGELER VARDI"

  Ama çok ilginçtir ki içinde Iraklı Peşmergeler vardı. Fransız subayları ve ABD'liler de vardı. Tabi bu helikopteri ABD'liler mi düşürdü, bilmiyoruz. Ancak gelen bilgilere bakıldığında Irak'ın Duhok ilçesinden IKBY bölgesinde Kemençe kasabasından kalktığını, 7 personel taşıdığı ortaya çıkmış. Üst düzey PKK'lıların olduğu söyleniyor. Ve çok ilginç ABD'lilerin de koalisyonları ve 'yerel müttefikimiz' dediği DEAŞ'la da toplandığı zamana denk geliyor. Acaba bunu da ABD'liler mi vurdular? Bunu bilmiyoruz. Vurdularsa kendi müttefiklerini vurdular demektir.

  İkinci husus; Buradaki toplantının manası neydi? ABD Genelkurmay Başkanı bizim sınırımızın dibinde ne arıyor? Çok ilginç yani Talabani'nin kuvvetleri var. KYB'nin de adamları var. Helikopter bir tane değil. Fransızlar 9 tane helikopter vermiş. Bunu devletimiz onlara soracak.

  "DİKKAT EDİN İKİNCİ HELİKOPTER KAÇMIŞ"

  Bu helikopter dağlık alanla uçamaz. Örgüt elemanlarının nakliyesinde kullandığı ortaya çıktı. Deşifre oldular. O nedenle ne ABD, ne Fransa muhtemel aktörler bunlar 'Bu helikopter benimdir' diyemiyor. Ancak menşei itibarıyla bir helikopterin satıldığında seri numarası vardır. Dikkat edin ikinci helikopter kaçmış. Şimdi ABD'lilerin Irak'taki olayda ikisini de vurduğunu görüyoruz. Kuyruk numarası belli olduğuna göre, Irak Merkezi Hükümeti diyor ki; 'Bu benim değil.' ABD Genelkurmay Başkanı iki helikopterle burada ne arıyor ve Peşmergelerle birlikte toplantı yapıyor. Geceleyin 21.21'de düşürülüyor. Gece uçuş sistemi olduğu görülüyor.

  "PKK'YA HAVADAN UÇAK KULLANILABİLECEK EĞİTİM VERİLİYOR"

  ABD, YPG ile işbirliğinde sayın Mark Milley'in bugüne kadar ki en üst düzey ziyareti. Demek ki, Türkiye aleyhinde bir şeyler planlıyorlardı. Şimdi ABD Genelkurmay Başkanı'na soruyorum, Pentagon'a da... Bir Türk subayı, vatandaşı olarak 'Bizim Genelkurmay Başkanımız Meksika'ya veya Kanada'ya gitse ayrılıkçılarla veya Zapatalarla toplantı yapsa 'yerel müttefikimiz' diye ve ABD helikopterleri, uçakları da bunu vursa bunu acaba Pentagon nasıl açıklar' merak ediyorum. Diplomatik olarak da askeri olarak da.

  Benim tespitim. Ululararası hukuk açısından son derece vahim bir durum var. Müttefikimiz olan ülkeler PKK'ya helikopter veriyorlar ve helikopteri kullanan da ihtimalen PKK'lı. Demek oluyor ki Türkiye endişelerinde ve şikayetlerinde haklı. PKK'ya havadan uçak kullanılabilecek eğitim veriliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow