Dünya liderlerinden Erdoğan’a seçim tebriği

Dünya liderlerinden Erdoğan’a seçim tebriği

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Seçimden zaferle ayrılarak yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'a dünya liderlerinden tebrik telefonları geliyor. ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in de aralarında olduğu liderler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak seçim başarısından dolayı tebrik etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanlığı Seçiminin 2. turunda ipi göğüsleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dünya liderlerinden tebrik telefonları art arda geldi. ABD Başkanı Biden ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Erdoğan'ı telefonla arayarak seçim başarısından dolayı Erdoğan'ı tebrik etti.

ABD Başkanı Biden, görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim başarısını kutlayarak, sonuçların Türk halkı için hayırlı olmasını diledi. İki lider, bölgesel ve küresel meydan okumalar karşısında Türkiye-ABD ilişkilerinin daha da ehemmiyet taşıdığını belirtti. Yeni dönemde iki ülke arasındaki tüm konularda iş birliğini ilerletme hususunda mutabık kaldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin de telefonla aradığı Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutlayarak, seçim sonuçlarının Türk halkı için hayırlı olmasını diledi. İki lider yeni dönemde de Türkiye-Rusya ilişkilerinde ve bölgesel konularda iş birliğini daha da geliştirme konusunda mutabık kaldı. Görüşmeyle ilgili Kremlin'den yapılan açıklamada ise “Türk halkının Erdoğan'a verdiği desteğin, çeşitli alanlarda iş birliğini genişletmek için yeni perspektifler açtığı” kaydedildi.

Dünya liderlerinden Erdoğan’a seçim tebriği

Erdoğan'a bir tebrik telefonu da Almanya Başbakanı Olaf Scholz'dan geldi. Scholz, yeni dönemde Türkiye ile ortak konuları ilerletmek istediklerini ifade ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da iki ülke ilişkilerini ileriye taşıyacak adımlar atacaklarına inandığını belirtti.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ve Başbakan Netanyahu, Hollanda Başbakanı Rutte, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla aradı. Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutlayan liderler, seçim sonuçlarının Türk halkı için hayırlı olmasını diledi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber