hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünya tarihinde en büyük veri sızıntısı yaşandı… 26 milyar kişisel veri sızdırıldı

  Birçok insan sosyal medya hesabı kullanıyor. Kullanıcıların kişisel bilgileri de bu hesaplara kaydediliyor. İşte dünya tarihinde bir ilk yaşandı ve 26 milyar kişisel veri sızdırıldı. Peki kullanıcılar nelere dikkat etmeli? Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırık yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya tarihinde bir ilk. Tarihteki en büyük veri sızıntısı. 26 milyar kişisel veri. Sosyal medya hesaplarındaki bazı sitelerden 26 milyar kişisel veri çalındı. Bu sızıntının şu ana kadar en büyük veri ihlali olduğu belirtildi. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırık konuyla ilgili, “Bu durum gelecekte gerçekleştirilebilecek birçok siber saldırının da zeminini hazırlamış durumda. Hepimiz sosyal medyada vakit geçiriyoruz, e-postalarımızı kullanıyoruz ve internet sitelerine üye oluyoruz ve buradaki verilerimiz bir siber saldırganın elinde olabilir. Siber güvenlik araştırmacıların altını çizdiği en büyük nokta bundan sonra var olacak saldırıların bu veri sızıntısına dayanabileceği yönünde” ifadelerini kullandı.

  En büyük sızıntının 1 buçuk milyar kayıt içeren bir Çin mesajlaşma uygulamasında yaşandığı belirtildi.

  Dünya tarihinde en büyük veri sızıntısı yaşandı… 26 milyar kişisel veri sızdırıldı

  “Değerlendirildiğinde başta Linkedin olmak üzere X gibi Dropbox gibi bulut bilişim sistemlerinin yanında çinin en büyük mesajlaşma uygulamaları QQ Wayboda dahil olmak üzere veri sızıntıları burada da gerçekleştirilmiş durumda.”

  Ali Murat Kırık, kişisel veri güvenliğini sağlama konusunda uyardı. “Kişisel veri güvenliğini sağlayabilmek adına sürekli şifreleri değiştirmek şifrelerde büyü küçük harf özel karakter ve rakam kullanmak ve çift faktörlü korumayı açık hale getirmek oldukça önem arz etmektedir.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow