hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünyada 2. tura kalan seçimler

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye bugün tarihinde ilk kez 2. tur seçimlerine gidiyor. Fakat dünyada farklı ülkelerde daha önce 2. tur seçimleri yapıldı. CNN TÜRK Spikeri Kaan Temeltaş dünyada son 5 yıl içinde yapılan ve 2. tura kalan bazı seçimleri derledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Spikeri Kaan Temeltaş şu ifadeleri kullandı;

  Ülkemizde ilk kez bir ikinci tur seçimi yapılıyor. Fakat dünyada farklı ülkelerde adaylar 50+1’e ulaşamadığı ve seçimler zaman zaman ikinci tura kaldı.

  Gürcistan seçimleri 8 Ekim 2018’de gerçekleştirildi ve seçimlerin ilk turu hiçbir aday yüzde 50 barajını geçemedi. Yüzde 38,6 oy alan Salome Zurabişlivi ve yüzde 37,7 oy alan Grigol Vaşadze ikinci turda bir kez daha yarıştı. İlk turu bir puandan daha düşük bir farkla önde tamamlayan Zurabişlivi, ikinci turda farkı arttırdı ve yüzde 59 ile cumhurbaşkanı seçildi.

  Derlediğimiz ikinci seçimse 2019-2020 yılında Hırvatistan seçimleri ilk turu 22 Aralık 2019’da gerçekleşti. Bu seçimlerde dönemin eski Başbakan Zoran Milanovic oyların 29,5’ini aldı. Görevdeki Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovit'se yüzde 26,65’lik oy oranıyla adını ikinci tura yazdırdı. İkinci tur seçimleri 5 Ocak 2020’de yapıldı. İlk turu önde kapatan Milanovic, ikinci turda da oyların yüzde 52’sini aldı ve Hırvatistan'ın yeni cumhurbaşkanı oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Polonya seçimlerinde de 27 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşti. İlk tur seçimlerinde iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisinin adayı görevdeki Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, oyların yüzde 43,5’ini aldı. Varşova Belediye Başkanı Rafal Trazskowski ise yüzde 30 oy alarak adını ikinci tura yazdıran isim oldu. İkinci tur seçimlerinde daha baş başa bir rekabet yaşandı. Oyların yüzde 51’ini alan Duda bir kez daha Cumhurbaşkanı seçildi.

  Fransa seçimleri ve Brezilya seçimleri de yine çok konuşulan seçimler arasında. Son yıllarda dünyanın en çok konuştuğu ikinci tura kalan iki seçim oldu. Görevdeki Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yüzde 27,9’luk oy oranıyla ilk turu birinci sırada tamamladı. Arkasından Marine Le Pen, yüzde 23’lük bir oy oranıyla takip etti. Macron'u ve seçimler ikinci tura kaldı. İkinci tursa 24 Nisan 2022 tarihinde yapıldı. Bu seçimde de aslında sonuç değişmedi. İlk turda yüzde 27,9 olan Emmanuel Macron, ikinci turda yüzde 58,5 aldı ve Fransa Cumhurbaşkanı seçildi.

  2022 seçimlerinde Brezilya en çok tartışılan seçimlerden biri. Özellikle Jail Bolsonaro'yla, Lula Da Silva ciddi bir mücadele içindeydi seçimlerde. İlk turda Lula Da Silva, çoğunluğu aldı. Yüzde 48 aldı. Jail Bolsonaro ise yüzde 43’te kaldı. İkinci turda ciddi bir mücadele söz konusuydu. O mücadeleyi kazanansa ilk turda olduğu gibi Lula Da Silva oldu. İkinci turda oyların yüzde 50,9’unu aldı. Bolsonaro'ysa yüzde 49,1’ini aldı ve Brezilya'nın yeni Cumhurbaşkanı Lula Da Silva oldu. Bir kez daha Cumhurbaşkanlığı görevine devlet başkanlığı görevine geçti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2022 yılında gerçekleşen Slovenya seçimleri iki aday ön plana çıktı. İlk turda Anze Logar ilk turda yüzde 33 oranında oy aldı. Natasa Musar ise yüzde 26,8 oranında oy topladı. İki aday ikinci tura kaldı. İlk turu önde bitiren Anze Logar ikinci turda yüzde 47 oranında oy alırken, Natasa, Musar'da yüzde 53 oranında oy aldı ve Slovenya'nın yeni cumhurbaşkanı olarak seçildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow