Edirne Sarayı restore ediliyor

Edirne Sarayı restore ediliyor

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Edirne Sarayı, Milli Saraylar Başkanlığı tarafından restore edilecek. Yıllar boyunca Osmanlı padişahlarına ev sahipliği yapan Edirne Sarayı, aslına uygun şekilde ihya edilecek. CNN TÜRK Muhabiri Samet Güner ve kameraman Yasin Kamaloğlu, Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasin Yıldız ile konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tunca Nehri kenarında bir tarih. Edirne sarayı, yıllarca Osmanlı padişahlarına ev sahipliği yaptı. Osmanlı toprakları buradan yönetildi. Ancak deprem, yangın ve işgallerde hasar gördü.

Fatih Sultan Mehmet'in, İstanbul'un fethini düşündüğü, planladığı Edirne Sarayı’ndan geriye çok fazla bir şey kalmadı ama artık Edirne Sarayı, Milli Saraylar Başkanlığı’na geçti ve 5 yıllık bir proje ile ihya edilecek.

Edirne Sarayı restore ediliyor

Edirne Sarayı bugüne kadar yapılan çalışmalarla bazı bölümlere eski haline getirildi. O noktalardan biri de sarayın mutfağı. Sarayın mutfağı, yapılan kazı çalışmaları sonrasında ve yapılan incelemelerle orijinal halindeki ne en yakın haliyle yapıldı. Tunca Nehri’nin kıyısındaki bu önemli saray, yapılacak yeni çalışmalarla eski haline eski ihtişamına döndürülecek.

Birçok bölümü toprak altında olan saray, Topkapı Sarayı planlarına benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber