Ekonomi paketi Meclis'e geliyor

Ekonomi paketi Meclis'e geliyor

Meclis 1 Ekim’de yeni döneme başlıyor. AK Parti ekonomi düzenlemelerini içeren yeni bir torba kanun hazırlığında. Bu kapsamda da Maliye Bakanlığı yetkilileri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Partili kurmaylarla bir araya geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

60 MADDELİK TORBA KANUN TEKLİFİ HAZIRLIĞI SÜRÜYOR

AK Parti ekonomi düzenlemelerini içeren torba kanun teklifi hazırlıklarına devam ediyor. Bu kapsamda da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti Grup Başkan Vekili ile Maliye Bakanlığı bürokratları bir araya geldi.

6 MİLYON DAR GELİRLİNİN 30 MİLYAR TL BORCU SİLİNECEK

Maliye Bakanlığı tarafından 60 maddelik düzenleme hazırlandı. O düzenlemede dar gelirlilerin icralık borçlarını silen düzenleme de olacak. Hazırlanan paketle yaklaşık 6 milyon dar gelirli vatandaşın 15 Ağustos öncesine ait icra ve haciz işlemi başlatılmış 30 milyar lira tutarındaki borçları silinecek. Aynı zamanda varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlarla ilgili de düzenlemeye gidilecek. 1 milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2. EL SATIŞINDA USULSÜZLÜĞE 300 BİN TL'YE KADAR CEZA

Araç satışında 6 ay 6 bin kilometre sınırı şartını aldatmacalarla delmeye çalışanlara 300 bin liraya ceza verilmesi de torba kanun teklifiyle yasalaşacak.

Anayasa Mahkemesi'nin Fiyat İstikrar Komitesi'nin kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ni iptal etmesinin ardından bu konuda da yasayla yeni bir düzenlemeye gidilecek. Torba yasa teklifinde yasa teklifinde bununla ilgili bir maddenin yer alması bekleniyor.

Torba kanun teklifi için bir toplantı daha gerçekleştirilecek. Ardından 1 Ekim'de Meclis'in açıldığı hafta Meclis Başkanlığına kanun teklifinin sunulması bekleniyor.