hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eksi 8'inci katta güneşsiz, topraksız tarım

  İstanbul'da Kağıthane kültür merkezinin eksi sekizinci katında güneş ve toprak olmadan dikey tarım ile sebze yetiştiriliyor. Peki bu tarım modeli nasıl yapılıyor, avantajları ne? CNN TÜRK Muhabiri Buse Deviren ve Kameraman Ümit Sertabiboğlu'nun haberi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gıda sorununa karşı adım atıldı. Yerin metrelerce altında 365 gün kesintisiz tarım yapılabilen model hayata geçirildi.

  "8 Aralık'ta işletmemiz hem açıldı hem de ilk hasadını yapmış olduk. Burası dünyanın en derin 2. noktasında tarımsal üretim yapılan dikey tarım merkezi"

  İstanbul Kağıthane'de eksi 8'inci katta mevsim sınırlaması olmadan güneş toprak kullanılmadan dikey tarım yapılıyor

  "Sadece ışık ve suyla tarım yapıyoruz. bu üretimde pestisit yani zirai ilaç kalıntısı diye bir şey yok hiç kullanmıyoruz çünkü. Yüzde 95 su tasarrufu var"

  Bu dikey tarım merkeziyle atıl alanlarda üretim yapılabileceğinin gösterilmesi, yatırımcıların önünün açılması hedeflendi. Şimdiye kadar kırmızı kıvırcık, marul, kıvırcık ve fesleğen üretilip hasat edildi.

   

  PEKİ ÜRÜNLER NASIL YETİŞTİRİLİYOR?

  "Topraktan alması gereken mineral ve vitaminlerin tamamını suyla beraber alıyor sistem, ışıklar vasıtasıyla da güneşten alması gereken maddeler alınıyor. Burası tamamen yerli ve milli teknolojisi yüzde 95 yerlilik var"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üretilen sebzelerin tadı da topraklı tarımdan farksız.

  "Nihai hedefimiz safran üretebilmek burada birim alanda en yüksek verimi alabilmek. Bir de katma değeri yüksek ürünleri yetiştirirsek daha da değerli olur"

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow