Elektrikli araçlar için kritik karar

Elektrikli araçlar için kritik karar

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Milli otomobil TOGG ile birlikte Türkiye’deki elektrikli otomobile olan ilgi arttı. Türkiye bu nedenle elektrikli otomobiller için şarj altyapısını genişletmeye çalışıyor. Bu kapsamda elektrikli araçlara yönelik hizmet veren şarj ağı işletmeci lisans sahillerine, şarj ağı oluşturmaları için 31 ocak 2024'e kadar süre tanındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başta milli otomobil TOGG olmak üzere yollardaki elektrikli araç sayısı artıyor. Türkiye bir yandan da elektrikli otomobil şarj altyapısını genişletiyor. Bu kapsamda yeni bir adım daha atıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun yeni şarj hizmeti yönetmeliği Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre 28 Temmuz itibarıyla mevcut şarj ağı işletmeci lisansı sahibi tüzel kişilere, şarj hizmeti yönetmeliğinin ilgili maddesine uygun olarak şarj ağının oluşturulması için 31 Ocak 2024’e kadar süre verildi

Yönetmelikte şarj ağı işletmeci lisansının iptal edilmesine ilişkin detaylarda yer aldı. Buna göre lisansı iptal edilenler, lisans iptalini takip eden 3 yıl süreyle şarj ağı işletmeci lisansı alamayacak. Lisans başvurusunda bulunamayacak ve lisans başvurusu yapan tüzel kişiliklerde doğrudan veya dolaylı pay sahibi olamayacak. Yönetim kurulunda görev alamayacak.

Bu düzenleme lisansı iptal edilen tüzel kişi, ya da yüzde 10 ve daha fazla paya sahip olan ortaklar, lisans iptal tarihinden önceki bir yıl içinde görevden ayrılanlar, yönetim kurulu başkan ve üyelerini kapsayacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre 2022’nin ilk 3 ayında trafiğe kayıtlı 1342 elektrikli otomobil vardı. Bu rakam 2023’ün aynı döneminde 4.870 adede yükseldi. Şimdiye kadar kaydı yapılan elektrikli otomobil sayısı 19 binin üzerine çıktı.

Üstelik milli otomobil TOGG sayesinde elektrikli otomobile olan ilgi artıyor. Türkiye 81 ilini kapsayacak bir şarj altyapısı oluşturmak için çalışıyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

TÜRKİYE | SON DAKİKA