hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Elektrikli oto ustaları yetişiyor

  KAYNAKCNN TÜRK

  Türkiye ve dünyada otomobilin geleceği elektrikli otomobiller olacak. Sanayilerde de elektrikli araç ustalarının olması için adımlar atılıyor. İstanbul Ticaret Odası’nın açtığı yetkinlik merkezinde eğitim verilmeye başlandı. Detaylar CNN TÜRK muhabiri Samet Güner ve kameraman Yasin Kamaloğlu'nun haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fosil yakıtlı araçlar yerini yavaş yavaş elektrikli olanlara bırakıyor. İstanbul Ticaret Odası yetkinlik eğitim merkezinde verilen elektrikli araç bakım eğitimi ile ustalar yetiştirilecek. Dünyada elektrikli araç pazarı hızla büyümeye devam ediyor. 2030 yılında 145 milyon elektrikli aracın olması öngörülüyor. Usta adayları ise, elektrikli araçların parçalarını ve nasıl çalıştığını simülasyonlar yardımıyla öğrenme şansı buluyor.

  Eğitim alan elektrikli otomobil usta adayları, konvansiyonel otomobillerin yanında artık elektrikli otomobilleri de tamir etme şansı yakalamış olacak. Yenilikçi teknolojilerle birlikte karbon salınımı da azalacak. 2023’te TOGG ile birlikte Türkiye’deki elektrikli araç sayısının da artması bekleniyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow