Elektrikte "100 bin eşiği" aşıldı

Elektrikte "100 bin eşiği" aşıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin sahip olduğu elektrikte kurulu güç seviyesinin 100 bin megawat seviyesini aştığını duyurdu. Böylece son 20 yılda kurulu elektrik gücü 3 kattan fazla artmış oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sanayisi büyüyen Türkiye’nin enerji ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Türkiye’nin enerji ihtiyacı artarken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da yeni yatırım adımları atıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin kurulu elektrik gücünün 100 bin megawat seviyesini aştığını duyurdu. Türkiye’nin 2022’de 31 bin 849 megawat toplam kurulu gücü bulunuyordu. Böylece kamu ve özel sektörün çalışmalarıyla son 20 yılda Türkiye’nin kurulu elektrik gücü 3 kattan fazla arttı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Dönmez, kurulu elektrik gücündeki yeşil enerji payının % 54’e ulaştığını söyledi ve "Kurulu gücümüz arttıkça ekonomimiz büyüyor. Türkiye 2023’e adım adım ilerliyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez’in paylaşımında enerji yatırımlarını anlatan bir videoya da yer verildi. Videoda son 4 yılda yapılan enerji kurulu güç yatırımlarının yüzde 86’sının yenilenebilir kaynaklarla yapıldığı belirtilirken, en çok yatırımın sırasıyla güneş, rüzgar türbini, hidroelektrik santralleri, biyogaz tesisleri ve jeotermal kaynaklara yapıldığı anlatıldı.

Türkiye yenilenebilir enerji de önemli bir başarıya da imza attı. 2020’de Türkiye 129,6 telawat saatlik elektrik enerjisini yenilenebilir kaynaklardan üreterek bu alanda Almanya ve Norveç’in ardından Avrupa’nın üçüncüsü oldu.