Emeklilere zammın yol haritası

Emeklilere zammın yol haritası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilere yapılacak maaş artışı ile ilgili önemli mesajlar verdi. En kısa zamanda kararın verileceği sinyalini vererek “Yeni yıla artış kararları alınmış şekilde girilecek” dedi. Peki emeklilere yapılacak maaş düzenlemesi için süreç nasıl ilerleyecek? Ne zaman hangi adım atılacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Zirvesi için gittiği New York'ta emeklilerle ilgili mesajlar verdi. Emekli maaşlarına ilişkin düzenlemenin ne zaman olacağı merak ediliyordu. Net konuşarak tarih veren Erdoğan, "Fazla uzamaz. Yani en kısa zamanda. 2024'e inşallah bunun kararlarını vermiş olarak gireriz" dedi.

Erdoğan'ın bu açıklamaları sonrası gözler emeklilerle ilgili yol haritasına ve takvimin nasıl işleyeceğine çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York dönüşü ilgili bakanlık olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çalışmalarında son durumun ne olacağını masaya yatıracaklarını söyledi.

O değerlendirmenin önümüzdeki hafta yapılacak kabine toplantısında mı olacağı yoksa başka bir görüşmede mi yapılacağı merak ediliyor.

Hükümet cephesinde yapılacak değerlendirmenin ardından 1 Ekim’de açılacak meclis gündeminde emeklilere artış düzenlemesi gelecek. Ocak ayında yansıyacak zam düzenlemesi mecliste görüşülecek.

Orta Vadeli Program'da yüzde 65 olan yılsonu enflasyon tahmini emekliye zam oranını ortaya koydu. TÜİK verilerine göre Temmuz-Ağustos artışı yüzde 19.44 olurken, Orta Vadeli Program tahminine göre enflasyon zammı yüzde 37.76 olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Meclis'te yapılacak düzenlemeyle enflasyonun üzerine ek olarak bir iyileştirme yapılacak. Emekliler yeni yılda enflasyon zammıyla gelen artış oranlarını enflasyonun açıklanacağı 3 Ocak 2024'te öğrenecekler.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

TÜRKİYE | SON DAKİKA