O ağaçların üzerinde damga olmadığı iddia edildi

O ağaçların üzerinde damga olmadığı iddia edildi

Emirgan Korusu’nda yer alan 54 ağacın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kesilmesi tepkilere neden olmuştu. Tepkilerin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yanıt geldi. Detaylar, CNN TÜRK muhabiri Buse Deviren ve kameraman Halil Kahraman’ın haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İBB: YERLERİNE SAĞLIKLI VE YENİ AĞAÇLAR EKİLECEK

Emirgan Korusu'nda bulunan 54 adet ağacın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından izinsiz kesildiği iddia edildi. İBB’nin Emirgan Korusu’nda kestiği söylenen 54 ağaç çok konuşulan konular arasında yer alırken İBB’den açıklama geldi. Gelen açıklamada kesilen ağaçların ölü ağaç olduğu ve yerlerine de Orman Bölge Müdürlüğü'nün onayı ile yeni ve genç ağalar dikileceği yer alıyordu.

Konuyu CNN TÜRK'e değerlendiren İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, "Ormancılık tabirinde ölü ağaç tabiri kullanılmaz. Ormancılık dilinde kuru ağaç denir. Bir kere burada büyük bir yanlışlık yapmışlar. 54 tane ağaç buna istinaden ceza yediler. Kesilmemesi gereken ağaçtı, damgasız ağaçtı" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AĞAÇLARIN ÜZERİNDE DAMGA OLMADIĞI İDDİA EDİLDİ

Kaldırılan ağaçlardan 54’ünün üzerinde damga olmadığı gerekçe gösterilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ceza kesilmişti. İstanbul büyükşehir belediyesi yaptığı açıklamada bahsedilen ağaçların üzerindeki damgaların çevre koşullarından dolayı silindiğini iddia etti.  Zafer Murat Çetintaş, "Damgalanan ağaçlarda damgalar kalır. Özel bir damgadır onlar. Mantar, orada yoğun bir nem söz konusu değildir. Seyrek bir orman tarzı vardır. Dolayısıyla orada nem olması mümkün değildir. Deniz kenarı çünkü" diye konuştu.