Enerjide tersine beyin göçü sürüyor

Enerjide tersine beyin göçü sürüyor

Türkiye'nin Mavi Vatan'daki enerji arayışı yalnızca ekonomik kazanç değil, tersine beyin göçü de sağladı. Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi'nin daveti üzerine 100'den fazla Türk mühendis Türkiye'ye döndü ve milli enerji çalışmalarına katkı sağladı. CNN TÜRK Muhabiri Ahmet Türkeş'in haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Savunma ve enerji sektörlerinde beyin göçü tartışılırken, Türkiye’nin milli enerji arayışı için onlarca mühendis yurda döndü. Alanında uzman 120 kişi Türkiye Petrolleri Anonim Şirketinin davetini kabul etti. Yeni sondaj ve keşifler için Türkiye’ye geldi.

Türkiye sondaj, sismik araştırma ve destek gemilerinden oluşan 55 gemilik enerji donanması ile Mavi Vatan’da, yüzlerce mühendisle karada yeni petrol ve doğal gaz keşifleri için çalışıyor. Bu arayıştaki en büyük aktörlerden biri de nitelikli iş gücü.

PEKİ TÜRKİYE’DE DURUM NASIL?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK’e Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Melih Han Bilgin, milli enerji arayışındaki insan gücüne ilişkin bilgi verdi.

"Kurumumuzun toplam 3350 çalışanı var. Deniz sondajına hizmet eden çalışan sayısı yüzde 75'i yerli olmak üzere 800 personelimiz var.

Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervinden sonra yeni keşifler olur mu? sorusuna da yanıt verdi Melih Han Bilgin.

Yeni kuyularla keşif miktarının artabileceğine işaret etti.