hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erdoğan Körfez Turuna çıkıyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün başlayan Körfez Turu'nda planlama ne? Hangi başlıklar gündemde? Ayrıntıları CNN TÜRK Muhabiri Arda Erdoğan aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan üç ülkeyi kapsayacak bir körfez turuna çıkıyor. İlk durak Suudi Arabistan olacak. Suudi Arabistan'ı, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri takip edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a devlet ve hükümetin zirvesinden oldukça önemli isimlerin eşlik etmesini bekliyoruz ancak bununla beraber yaklaşık iki yüz iş insanı da Cumhurbaşkanı'yla birlikte Körfez ülkelerine gidecek.

  Cumhurbaşkanı'nın gerçekleştireceği lider düzeyindeki temaslar ve heyetler arası görüşmelerin yanı sıra aslında hem Suudi Arabistan'da hem Katar'da hem de Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenecek.

  İş forumları da oldukça önemli. Zira bu Körfez ajandasının ilk sırasında ekonomi var.

  YAPILACAK İŞ FORUMLARININ GÜNDEMLERİNDE NE OLACAK?

  Üç ülkedeki iş forumlarında karşılıklı ve üçüncü ülkelerde yapılacak yatırımlar ele alınacak. Cumhurbaşkanı'nın Körfez ziyaretinin hemen öncesindeyse Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Körfez ülkelerine giderek hazırlık ziyaretleri yaptılar.

  Cumhurbaşkanının temasları sırasında bazı anlaşmaların da imzalanması bekleniyor. İşte yapılan bu hazırlık ziyaretlerinde o anlaşmaların temelleri atıldı diyebiliriz elbette. Cumhurbaşkanı'nın ilk durağı olan Suudi Arabistan'a Erdoğan daha önce en son geçtiğimiz yıl nisan ayında gitmişti. Erdoğan, Katar'a geçtiğimiz yıl aralık ayında, Birleşik Arap Emirlikleri'ne de geçtiğimiz yıl Mayıs ayında resmi birer ziyaret yapmıştı. Bu ziyaretler sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderlere bir jesti de olacak. Her üç ülkeye birer tane TOGG hediye edecek Cumhurbaşkanı liderleri. Birer TOGG hediye etmiş olacak. Bu ziyaretlerde Körfez turundaki iş forumları önemli demiştik. Afrika başta olmak üzere üçüncü ülkelerde yapılabilecek projeler ele alınacak. Bununla birlikte körfez ülkelerinin deprem bölgelerine dönük yardımları da masadaki başlıklar arasında olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayrıca bölgedeki normalleşme adımları Mısır'la Suriye'yle ilişkiler de bu ziyaretlerin gündemlerinde olacak elbette. Dışişleri Bakanları düzeyindeki temasların ardından gözler lider düzeyindeki temaslara çevrildi. Ayrıca ‘Suriye sığınmacıların ana vatanlarına dönebilmeleri için Körfez ülkelerinin atabileceği adımlar neler olabilir?’ bu soruya da yanıt aranacak ziyaretler kapsamında.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow