hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erdoğan-Putin görüşmesinin arka planında ne var? | Video

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. Görüşmenin gündemi Dağlık Karabağ'daki gelişmelerdi. O görüşmeden Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin "Ortak bir çalışma grubu" kurulması kararı çıktı. Detaylar CNN TÜRK Diplomasi Muhabiri Sena Alkan'ın özel haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye ve Rusya, Dağlık Karabağ'da çatışmaların durması ve siyasi sürecin tesis edilmesi için harekete geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin telefonda görüştü. O görüşmeden Dağlık Karabağ için yeni bir masa kurulması kararı çıktı.

  CNN TÜRK'ün görüşmeye yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, o görüşmede Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Karabağ sorununu kuracağamız bir masada birlikte çözelim" teklifine sıcak baktı. Kaynaklar müzakerelerin önümüzdeki günlerde ikili formata dönebileceği ve Minsk dışı bir model gelişebileceğini ifade etti, ancak önümüzdeki bir iki günün takibi hızlı yapılmalı dendi. Kaynaklar, Şuşa zaferi sonrası Azerbaycan'ın ilerlemesini durduracağı ve müzakere masasının deneneceğini söyledi. Ermenistan'ın peyderpey yedi reyondan çıkacağının Rusya tarafından dile getirildiği söylendi.

  Bu kapsamda görüşme trafiğini de hızlandıracak bir ortak çalışma grubu kurulacak. Cnn türk'ün edindiği biglilere göre, Karabağ sorununun çözümü için ortak bir masa kurulması kararı alındı. Buna göre, hem ateşkes sonrası hem de siyasi süreci yürütmek için yeni bir çalışma başlıyor. Kaynaklar, amaç çatışamakların sona ermesi ve Ermensitan'ın yedi reyondan çekilmesi mesajı veriyor. Peki çekildikten sonra sahada ne olacak? Yakında Türkiye ve Rusya'nın sahayı kapsayan girişimlerinin olabileceğinin de sinyali verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erdoğan ve Putin dışişleri bakanlarına da talimat verdi. İki ülkenin dışişleri bakanları liderler görüşmesinin hemen akabinde telefonda görüştü. Tıpkı Suriye ve Libya'da olduğu gibi Karabağ konusnda da ortak çalışma grubu çalışması olacak.

  CNN TÜRK'e konuşan Azerbaycan kaynakları, masadaki eski teklifler kalktı artık yeni bir teklif olmalı dedi. 2 durumun altını çizdi. Birincisi Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünden taviz olmayacağı, ikincisi ise masada konuşulacak tek şey önceden orada yaşayan Ermenilerin hangi statüyle kalacağı. Kaynaklar. vatandaşımız gibi yaşayacaklar, bir kültürel otonomi de konuşulabilir vurgusu yaptı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow