Siyasette 3. ittifak kurulacak mı? Dikkat çeken açıklama

Siyasette 3. ittifak kurulacak mı? Dikkat çeken açıklama

Siyasette üçüncü bir ittifak kurulacak mı? HDP ile sol partiler arasındaki görüşmeler sürüyor. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, bu görüşmelere ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaptı. HDP ve sol partilerin üçüncü ittifakı kurduğunu, 15-20 gün sonra bunun duyurulacağını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ERKAN BAŞ:15-20 GÜN İÇİNDE SOL İTTİFAKI DUYURACAĞIZ

2023'teki seçime az bir süre kala siyaset kulisleri hareketleniyor. Gündemde ittifaklar var 6'lı masadan bir ittifak çıkacak mı? HDP, 6 parti ile birlikte mi hareket edecek yoksa ayrı bir ittifak mı kuracak? Bu sorular gündemdeyken ve netlik kazanmamışken dikkat çekici bir açıklama geldi. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Kocaeli Gebze'de katıldığı bir programda konuştu. Sol partilerin üçüncü bir ittifak kuracağını ve 15-20 gün sonra bunu açıklayacağını söyledi.
HDP, Türkiye İşçi Partisi, Emek Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Halkevleri ve Sosyalist Meclisler Federasyonu ittifak görüşmeleri için sık sık bir araya geliyordu. Erkan Baş bu sürecin hızlandırıldığını duyurdu. Baraj sisteminin de ittifaklar ile sona erdiğini de savunan Baş, "Parlamentoda güçlü bir sol muhalefet şart" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP'Lİ KAYNAKLAR, "ÇALIŞMA VAR, NET TARİH YOK" DEDİ

Erkan Baş "15-20 gün sonra ittifakın kurulduğu açıklanacak" derken, HDP cephesinden "Henüz net bir tarih yok" mesajı geldi. HDP'li kaynaklar çalışmaların halen sürdüğünü, ittifak ilan etme tarihinin yakın olmadığını vurguladı.