hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Esenyurt CHP-DEM iş birliği: Kendi adaylarını çekecekler mi?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  DEM Parti, yerel seçimde İstanbul’da kendi adayını çıkardı. Ancak Türkiye’nin en kalabalık ilçesi Esenyurt’ta CHP ile kent uzlaşısı yaptı. CHP-DEM Parti anlaşması bununla sınırlı kalmadı. İddiaya göre, DEM Parti’ye İBB’de grup kuracak kadar meclis üyeliği verilecek. CHP o iddialara ne yanıt veriyor? Detayları CNN TÜRK Muhabiri Melike Görür aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Muhabiri Melike Görür detayları şu ifadelerle aktardı;

  Cumhuriyet Halk Partisi ve DEM Parti aday listelerini ilçe kurullarına teslim edilmesinden önce, uzun süredir heyetler arası görüşmeler gerçekleştiriliyordu. Bu görüşmeler çerçevesinde pek çok noktada uzlaşı sağlandı.

  O noktalardan biri olan İstanbul'un Esenyurt ilçesi konusunda DEM Parti ve CHP anlaştı.

  CHP, Esenyurt'ta Ali Gökmen’i aday göstermişti ancak sağlık sorunları gerekçesiyle Gökmen adaylıktan çekildi. Ali Gökmen yerine 2015’te HDP’den milletvekili adayı olan Ahmet Özer aday gösterildi.

  Bazı iddialar ortaya atıldı. O iddialardan biri CHP’nin DEM Parti’ye Esenyurt belediye meclis üyeliği koltuklarını bıraktığı yönünde oldu. Ancak o iddia doğrulanmadı.

  O soru DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan’a soruldu. Doğan, net konuşmadı. Esenyurt'ta kent uzlaşısı sağlandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doğan, ‘Bir belediyecilik anlayışı, orada kazanan Kent Uzlaşısı Komisyonu tarafından bu çerçevede gerçekleştirildi’ cevabını verdi.

  ‘Esenyurt’ta CHP belediye meclis üyeliklerini DEM Parti’ye bıraktı’ sorusuna böylece net bir yanıtla vermemiş oldu.

  ‘Ayrıca o kentin dinamikleriyle karar verdik’ diyerek kent uzlaşısı kavramını anlatan Doğan, ‘Kent uzlaşısını aday gösterme, göstermemeye indirgememek gerekiyor. Aday çıkardığımız her yerde adaylarımızı kent uzlaşısıyla belirledik’ ifadelerini kullandı.

  DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, 6 büyükşehirde aday çıkarıldığını açıkladı. O iller arasında İzmir, Hatay, Adana, Aydın, Muğla ve Tekirdağ bulunuyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow