hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Esenyurt'ta şiddetli yağış sonrası dere taştı istinat duvarı çöktü

  İstanbul'da etkili olan sağanak yağış sonrası Esenyurt ilçesinde yine dere taştı. Aşırı yağışla birlikte Haramidere'de istinat duvarı da yıkıldı. Peki aynı yerde, aynı sorunun tekrar etmesi normal mi? İSKİ tarafından ıslah edilen Haramidere'de eksik bırakılan ne? CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak, CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen’e sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dereler taştı, su baskınları yaşandı. Sağanak yağış sonrası Esenyurt'ta manzara yine aynıydı.

  Yağıştan olumsuz etkilenen noktalardan biri de burası oldu. Haramidere'de istinat duvarı şiddetli yağışa dayanamadı. Islah çalışması 2022 yılında İSKİ tarafından başlatılmıştı. Kademe kademe dere genişletildi. Çalışma henüz sona ermemişti ki dere bir kez daha yağış aldı.

  CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen konuyla ilgili, “Baktığımızda ıslah çalışmaları güzel gidiyor ama o çalışmanın olduğu alanda istinat yıkılmış. Beton blokların biraz eğik olması lazım dik olduğu için suyun gücü çok kuvvetli oluyor onları yıkabiliyor, köşedeki yıkılma da ondan kaynaklanmış, ıslah çalışmalarında esasında biraz daha eğik olmalı ki debiyi düşürsün” ifadelerini kullandı.

  Esenyurtta şiddetli yağış sonrası dere taştı istinat duvarı çöktü

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzmanlara göre dereler yerleşim yerlerinden biraz daha yüksek konumda yer almalı. “Buraya baktığımızda hala derenin etrafında yükseltiler var dere aşağıda kalıyor her zaman dere biraz daha yüksek olmalı dış kenarlardan ilave su gelir buraya burada ıslah gerçekleşirse de aynı tablo yaşanır mı, kesinlikle tehlike devam eder etrafı hep bina ile dolu ilave su gelir buraya.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow