Eski Nissan CEO'su ile ilgili iddianame kabul edildi

Eski Nissan CEO'su ile ilgili iddianame kabul edildi

Nissan'ın Lübnan asıllı eski CEO'su Carlos Ghosn'un, Japonya'dan Lübnan'a kaçırılmasıyla ilgili iddianame kabul edildi. İstanbul üzerinden kaçırılan eski CEO'nun iddianamesinde filmleri aratmayan ayrıntılar yer aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Usülsüzlük yaptığı gerekçesiyle Japonya'da ev hapsinde tutuluyordu. Nissan'ın eski CEO'su Carlos Ghosn, ülkesi Lübnan'a casus filmlerini aratmayan bir operasyonla kaçırıldı. Bir Türk havayolu firmasına ait uçakta müzik kutusu içine saklanarak kaçırılan eski CEO ile ilgili hazırlanan iddianame kabul edildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 4 pilot ve bir şirket yöneticisi hakkında göçmen kaçakçılığı suçundan 8 yıla kadar, 2 hostes hakkında ise suçu bildirmeme suçundan birer yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede ilginç ayrıntılar yer aldı. Eski CEO'nun kaçırıldığı kutuda 70 delik açıldığı
Kutuya bir insanın kolayca sığabileceği belirtildi. İddianamede ayrıca kaçış sırasında dikkati çekmemek için aktarmalı uçuş ayarlandığı, Carlos Ghosn'un Osaka Havalimanı'ndaki güvenlik önlemlerinden bagaj olarak geçirildiği daha sonra kabin bölümüne yerleştirildiği belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İddianamede ayrıca İstanbul'a geldikten sonra başka bir uçağa geçen eski CEO'nun, sanıklardan Okan Kösemen'le birlikte Beyrut'a hareket ettiği, ancak yolcu listesinde sadece Okan Kösemen'in ismi yer aldı.

İddianamede Whatsapp yazışmaları da yer aldı. Sanık hostes Nesrin Altunalan'ın yaptığı bir yazışmada bir kişiyi kaçırdıklarını söylediği, sanık Okan Kösemen'in bu işten çok sağlam para yediğini yazdığı ortaya çıktı. Kösemen'in banka kayıtları incelendiğinde ise 11 ayrı işlemde toplam 216 bin 800 euro ve 66 bin 990 dolar nakit girişi tespit edildi.

Sanık Kösemen'se, bu paraların uçuşlardan kaynaklanan primler olduğunu söyledi. Fakat bunu ispat edecek herhangi bir belge sunamadı. İfadesinde eski CEO'nun uçakta olduğundan sonradan haberi olduğunu söyleyen Kösemen, tepki gösterdiğinde de tehdit edildiğini iddia etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Savcılık, şimdi eski CEO'yu kaçıran kişileri tespit etmek için uçaktaki ses kayıtlarıyla sanıkların seslerini karşılaştıracak. Bunun için ses kayıt cihazı Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. 7 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması ise 3 Temmuz'da yapılacak.