Ev hayali kurarken dolandırıldı

Ev hayali kurarken dolandırıldı

KAYNAKCNN TÜRK

İstanbul'da yaşayan Hüseyin Aydın, yıllarca simit satarak biriktiği parayla oğluna bir daire almak istedi. Müteahhitle evi topraktan satın almak üzere anlaştı ve noterde sözleşme imzaladı. Ancak bir süre sonra kendisine ait olduğunu zannettiği dairenin satışa çıkarıldığını öğrendi ve hayatının şokunu yaşadı. Üstelik tek dolandırılan kendisi de değildi. CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Sercan Sever'in özel haberi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

DAİRESİNİN SATILDIĞINI İLANLA ÖĞRENDİ

Hüseyin Aydın, 2018 yılında bir müteahhitle arsaya inşa edilecek apartmanın 6 numaralı dairesini oğluna almak için anlaştı. Müteahhitle birlikte notere gitti ve 6 numaralı dairenin satışı için noter huzurunda imza attı. Aydın, bir emlak sitesine girdiğindeyse adeta hayatının şokunu yaşadı. Oğlu için hayalini kurduğu ve kendisinin zannettiği o daire satılığa çıkarılmıştı. Üstelik tek kurban o da değildi. Yaşlı adam konuyu yargıya taşıdı, suç duyurusunda bulundu.

"BANA NOTERDE SATTIĞI PROJEYİ DEĞİŞTİRMİŞ"

CNN TÜRK'e konuşan mağdur Hüseyin Aydın, "2018 yılında oğluma evleneceği için daire alıp sürpriz yapmak istedim. Müteahhitle konuştum, 250 bin liraya anlaştık o günün şartlarıyla. Anlaşmamızda 50 bin lira peşin, 200 bin lira da kredi çıktığında ödeme koşulu vardı. Bana noterde sattığı projeyi değiştirmiş, mal sahiplerinin de haberi yok. İkinci proje yapmış, iki daire daha ilave etmiş. Binayı yapma aşamasına devam etti. Kendisine kalan 9 daireden 7 tanesini bir tane taşeron tutarak ona verdi. 2 daireyi de kendine ayırmış. 'Sen dolandırıcısın' dedi. Benden hariç dört kişiye daha daire satmış binada. Onlara da vaatte bulunuyor" dedi. 

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"TAPUYA ŞERH DÜŞÜLMESİ KİŞİYİ TAMAMEN GÜVENE ALIR"

Avukat Ali Osman Kahraman da "Noterdeki imza tek başına yeterli olmadığı kanaatindeyim. Çünkü vatandaşlar bu konuyla ilgili çok fazla mağduriyet yaşayabiliyorlar. Bunun bir dolandırıcılık suçu oluşturduğunu söyleyebiliriz. Çünkü orada güvenin kötüye kullanılması söz konusu. Bu noter huzurunda yapılan sözleşmelerin bir de tapuya şerh edilmesi kişiyi tamamıyla güvene alacaktır. Dolayısıyla bu hususa çok dikkat edilmesi gerekir" diye konuştu. 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow