Ev sahipleri pazarlığa yanaşmıyor

Ev sahipleri pazarlığa yanaşmıyor

{ title }

SONRAKİ VİDEO

KAYNAKCNN TÜRK

Ev kiralamak ya da satın almak isteyenler ev bulmakta zorlanıyor. Durum böyle olunca da ev sahipleri artık eskisi kadar pazarlık yapmamayı tercih ediyor. CNN TÜRK muhabiri Samet Güner ve kameraman Engin Öztürk, detayları Gayrimenkul Danışmanı Mehmet Emin Karcı ile konuştu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Satılık yada kiralık ev fiyatları son dönemlerde artış gösterdi. ev alırken ya da kiralarken fiyatı gördüğünüzde bir de pazarlık payı olduğunu düşünürsünüz. İstanbul'daki konut üretiminin azalması da ev sahiplerinin elini güçlendirdi. Bir ev satın alır ya da kiralarken artık pazarlık neredeyse yapılamıyor.

Gayrimenkul Danışmanı Mehmet Emin Karcı, "Mülk sahipleri pazarlığa yanaşmıyorlar. Bu durumun oluşma nedeni, iki yıldır pandemi döneminde inşaat ve müteahhitlik firmalarının yeterli üretimi gerçekleştirmemesi yatmaktadır" dedi.

İstanbul'un 37 ilçesinden 157 gayrimenkul danışmanının satış ve kiralama işlemleri incelendi. Yapılan araştırma ile satılık konutlarda pazarlık oranı 2019 yılında yüzde 7,7 iken, bu oran 2020 yılında yüzde 4,8'e, 2021 yılında ise yüzde 4,7'e geriledi. Kiralık konutlarda ise pazarlık oranı 2019 yılında yüzde 6,1 iken bu oran 2020 yılında yüzde 5,6'ya 2021 yılında ise yüzde 5.4'e geriledi.

Gayrimenkul Danışmanı Mehmet Emin Karcı, "Mülk sahipleri istedikleri fiyatı kiralamada ve satışta talep etmektedirler. Pazarlıklarda eskisi kadar taviz vermiyorlar. Çünkü istediği fiyatı bulabiliyor, istediği fiyattan verebiliyor" diye konuştu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Ev arayanlar pazarlık yapamadığı için ev bulmakta zorlanıyor.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow