hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ev sahipleri sattıkları dairede kiracı olmak istiyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Evini satan mülk sahipleri şimdilerde yeni bir yöntem deniyor. Evini satın alan kişiden sattığı evde kiracı olarak oturmaya devam etmek istiyorlar. Peki ama bu neden yapılıyor? CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak ve Kameraman Güngör Yılmaz, Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran'a sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "SAT VE GERİ KİRALA" YÖNTEMİ

  Gayrimenkul sahipleri değerlenen dairelerini yüksek bedelle satışa çıkarıyor ve sattığı kişiden aynı dairede bu kez kiracı olarak oturmak istediğini talep ediyor. Peki ama neden böyle bir yöntem tercih ediliyor? Konu hakkında CNN TÜRK'e konuşan Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, şunları söyledi:

  İstanbul'da özellikle belirli ilçelerde deprem yönetmeliğine uygun evlerde ciddi bir patlama yaşandı. Rakamlar 2 katına hatta bazı yerlerde 3 katına kadar çıktı. Son zamanlarda oturdukları sitede ortalama metrekare birim fiyatına göre kiralık rakamı 60 bin TL ise diyor ki 'Ben içerisinde 20 bin TL'ye kiracı olayım.' Bir taraftan da gayrimenkulü satıp oradan almış olduğu net kazançla birlikte aradaki farkta kendini karda görmek istiyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ev sahipleri sattıkları dairede kiracı olmak istiyor

  "KISA SÜRELİ KÂR GÖRÜLSE DE ASLINDA ZARAR"

  Peki, bu durumda alıcı mı satıcı mı karlı görünüyor? Baktığınızda satan kişi karda gibi görünüyor. Fakat çok büyük bir yanılgı. Nedenine gelince; çünkü o gayrimenkul her geçen gün artışta olduğundan dolayı, ilerleyen süreçte 3-5 yıl sonra rakam 2 katına çıktığında evin rakamı 10 milyon TL üzeri konuşulurken, kendi mevduatı 1 milyon TL veya TL bazında değerini yitirmiş olacak. Dolayısıyla özellikle şu anda insanların yapmış olduğu bu metot çok geçici sürede kar gibi görünse de aslında bulundukları gayrimenkulü ilerleyen zamanlarda maalesef ki alamayacaklarının bir göstergesi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow